E-Nabiz

Klacid Antibiyotik mi

05.02.2023
Klacid Antibiyotik mi

Etken maddesi clarithromycin olan Klacid, genelde enfeksiyonların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Klacid antibiyotik mi diye araştırıldığında bir makrolid antibiyotik olduğu görülür. Makrolid antibiyotikler, penisilin veya diğer antibiyotik türlerine karşı direnç kazanmış olan bakterileri yok eder. Yan etkileri normal antibiyotiklere oranla daha az görülür. İlacın doktor kontrolünde kullanılması ve süreç takibinin yapılması gerekir. Klacid eczane fiyatı 83.14 TL’dir.

Klacid Kullananlar

Enfeksiyonları kısa bir sürede tedavi ettiğinden dolayı klacid kullananlar, ilacın yan etkilerinin minimum düzeyde olduğunu rapor etmişlerdir. Ancak her insanın vücut yapısı ve geçirdiği rahatsızlığın şiddeti farklıdır. İlaç kullanılırken doktorun talimatlarına uyulmalı, dozlar aşılmamalıdır. İlacın bilinçsiz kullanımı sonucunda baş ağrısı, bulantı, kusma, uyku bozuklukları, baş dönmesi ve döküntü gibi geçici yan etkiler ortaya çıkabilir. Ancak ani nefes darlığı, şiddetli karın ağrısı ve halsizlik gibi ciddi durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır.

Klacid ne için kullanılır diye bakıldığında; üst solunum yolu, idrar yolu ve midede oluşan bakteriyel enfeksiyonlar gibi birçok farklı türde enfeksiyonların tedavisi için kullanıldığı görülür. Klacid ilacı Helicobacter pylori bakterisine etki edebilmesi sebebiyle mide ülseri tedavisinde sıklıkla kullanılır. Ağız yoluyla vücuda alınan bir tablet şeklinde bulunur. Doktor tarafından belirlenen doz, tedavi süreci boyunca günlük olarak alınmalıdır. Tedavinin süresi enfeksiyonun ciddiyetine ve tedavinin etkinliğine bağlıdır. Genellikle 7-14 gün arasında tedavi süreci tamamlanmaktadır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.