E-Nabiz

ivermektin Reçetesiz Alınır mı

09.02.2023
ivermektin Reçetesiz Alınır mı

Bu yazımızda ivermektin reçetesiz alınır mı, nedir ve ne işe yarar gibi soruların detaylarından bahsedeceğiz. İvermektin; parazit istilalarını tedavi etmek amacıyla kullanılan bir ilaç türüdür. Ayrıca insanlarda meydana gelen baş biti, uyuz, nehir körlüğü, trihuriasis, ascariasis ve bunlarla beraber lenfatik filaryaz da İvermektin ile tedavi edilmektedir. İvermektin reçetesiz olarak alınabilir. Gerek duyulduğunda hem oral (ağız) yolla alınır hem de cilde uygulanır. İvermektin oral tablet; bağırsak sisteminizin, cildinizin veya gözlerinizin paraziter enfeksiyonlarını tedavi etmek amacıyla kullanılır.

İvermektin, anti-parazitik ilaçlar adı verilen bir ilaç sınıfına aittir. İvermektin oral tablet, parazit içindeki parçalara bağlanarak çalışmasını sürdürür. Bunun sonunda parazitleri felç ederek öldürür ya da yetişkin parazitlerin bir süre larva yapmasının önüne geçer. Bu şekilde enfeksiyon tedavi edilmiş olur. Peki ivermektin reçeteli mi merak edenler için, reçetelidir fakat reçetesiz olarak da alınması mümkündür.

ivermektin Reçetesiz Satılır mı

İvermektin reçetesiz satılır mı bahsetmeden önce, bu ilaç yuvarlak solucanlar ile ektoparazitlerin neden olduğu insan hastalıklarının tedavi edilmesi amacıyla kullanılır. Diğer parazit önleyicilerle tedavisi zor olan parazit enfeksiyonlarının tedavi edilebilmesi için geliştirilmiştir. İvermektin reçetesiz satılabilen ilaçlardandır.

Bu ilaç dış istilalar için ağızdan alınabilir veya cilde uygulanabilir. Bunların dışında virüs kaynaklı AIDS (HIV virüsü), grip, dengue ateşi gibi sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Ayrıca merak edilerek araştırılan ivermektin eczaneden alınır mı sorusuna da değinmek gerekirse; evet ivermektin eczaneden alınır. Fakat her eczanede bulunması mümkün olmayabilir.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.