E-Nabiz

Duphalac Şurup Aile Hekimi Yazabilir mi

28.05.2022
Duphalac Şurup Aile Hekimi Yazabilir mi

Aile hekimleri, ilk basamak sağlık sisteminde tedavi edilebilecek rahatsızlıklar için ilaç yazma yetkisine sahiptir. Örnek olarak; yan etki gösterme olasılığı düşük olan hipertansiyon ilaçları, antidiyabetik ilaçlar, menapoz ilaçları, prostat büyümesinde kullanılan ilaçlar ve ayakta tedavide kullanılan ilaçlar verilebilir.

Ayrıca duphalac şurubu sağlık ocağı yazar mı diye merak ediyorsanız; duphalac şurup sağlık ocağı tarafından yazdırılabilmektedir.

Duphalac Şurup Nedir ve Ne İçin Kullanılır

Duphalac şurup, kabızlığın tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bunun yanında hepatik ensefalopati tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir. İlaç, laktuloz müshilini içermektedir. Kalın bağırsakta, suyu bağırsağa çeken asitleri parçalayarak, dışkının yumuşamasını sağlayan duphalac şurup oral yoldan alınır.

Duphalac Şurubu Aile Hekimi Yazabilir mi

Duphalac şurup, aile hekimlerinin hastaya reçete edebildiği ilaç sınıfındadır. İlacın erişkin kişilerde olduğu gibi yaşlılarda, hamilelerde, çocuklarda ve bebeklerde hekim tarafından önerilen dozda kullanımı uygundur.

Duphalac Şurup Reçetesiz Satılır mı

Duphalac şurup aile hekimi veya uzman hekimler tarafından reçete edilebildiği gibi eczaneden de doktor reçetesiz olarak temin edilebilmektedir. Şikayeti olan hasta, eczaneye şurubun temini için başvurabilir ve eczacının önerdiği şekilde tedaviyi uygulayabilir.

Duphalac Şurubun Yan Etkileri Nelerdir

Duphalac şurubun içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde hafif yan etkiler görülebilmektedir. İlacı kullanmaya başladıktan sonra:

  • Şiddetli karın ağrısı
  • Bulantı ve kusma
  • Geçmeyen gaz ve şişkinlik
  • Şiddetli ishal ve benzeri şikayetleriniz oluştuysa, şurubu yanlış dozda alıyor olabilirsiniz.

Bundan farklı olarak, etken maddelere karşı bir alerjik reaksiyon gösteriyor olabilirsiniz. En kısa sürede aile hekiminize danışmanız tavsiye edilmektedir.

Ayrıca duphalac şurup sgk tarafından karşılanıyor mu ve duphalac sgk tarafından ödenir mi gibi sorularla da sık sık karşılaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.