E-Nabiz

Hamilelikte progestan kaç ay kullanılır

06.09.2023
Hamilelikte progestan kaç ay kullanılır

Progestan takviyesi progesteron hormonu eksikliğinde veya azlığında hekim tarafından tavsiye edilir ve kullanılmaya başlanır. Kadının üremesi için oldukça önemli olan progesteron hormonu için son derece değerli bir takviyedir. Düşük yapma ihtimali olan veya kanamaları olan kadın hastanın doktor gözetimin içinde muayenesinde de kullanılması uygun görüldüğü takdirde de kullanılmaktadır.

Daha düşük yapmış , erken doğum riski olan, tüp bebek tedavisi görenler hap , iğne veya fitil formlarında kullanabilmektedir. Progesteron hormonu oksitosinin işlevini azaltarak gebelik döneminde düşük yapma ihtimalini azaltır ilaveten bu hormon memenin gelişi ve emzirme süreci içinde son derece gerekli bir hormondur. Bu hormon gebelik döneminde aynı zamanda anne ve bebeğe koruyucu bir görev üstlenerek sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine katkıda bulunur.

Gebeliğinde 12. Haftasına kadar kullanılması tavsiye edilen progestan doktor kontrolünde ve yönergeleri doğrultusunda kullanılmalıdır. Progestanın bir takım hafif yan etkileri olabilmektedir. Bunlar şu şekildedir: yorgunluk, ateş, hazımsızlık, öksürük, Vajinal akıntı veya mantar veya kuruluk, öksürük, kusma, ağız kuruluğu, uykusuzluk, baş ağrısı, burun akıntısı olabilmektedir bunlar hafif yan etkilerdir. Ciddi olan yan etkiler ise şu şekildedir: nefes darlığı, yutkunmada güçlük, baygınlık hissi, kol veya bacaklarda uyuşma, şiddetli göğüs ağrısı, denge kaybı, koordinasyon eksikliği, depresyon, çarpıntı hissi olabilmektedir. Bu ciddi yan etkiler görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.