E-Nabiz

Ferinject Aile Hekimi Yazabilir mi

12.01.2022
Ferinject Aile Hekimi Yazabilir mi

Ferinject aile hekimi yazabilir mi, Ferinject hangi doktor yazabilir, Ferinject kimler içindir, Ferinject reçetesiz satılır mı, Ferinject reçetesiz alınır mı, Ferinject SGK karşılıyor mu ve Ferinject muadili gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ferinject muadili Fersinol‘dur. Son yıllarda ülkemizde birçok alanda yasal mevzuatlarda yaşanan değişimlere istinaden kavramların bazıları da değişmiş durumdadır.

Ferinject Aile Hekimi Yazabilir mi

Nitekim bunlar arasında en önemli değişikliklerin başında sağlık sektörü gelmektedir. Ülkemizde eskiden sağlık ocakları olan yerler yeni düzenlemeye göre aile hekimlikleri adını almıştır. Bunun yanı sıra aile hekimliklerinde çalışan doktorlara da aile hekimi adı verilmiş ve her bireye bir aile hekimi atanmıştır. İnsanlar yaşadıkları basit sağlık sorunlarında doğal olarak ilk aşamada aile hekimlerine gidiyorlar. Aile hekimleri de ilaç yazıyor. Bu noktada merak edilen sorulardan bir tanesi de ferinject aile hekimi yazabilir mi sorusunun yanıtıdır.

Konazol şampuan nasıl kullanılır

Ferinject Kimler İçindir

Bu sorunun yanıtını vermeden önce ferinject nasıl bir ilaçtır sorusunun yanıtını vermek gerekir. Ferinject yapılan testler sonucunda kişide demir eksikliği saptanması durumunda kulllanılan ve ağızdan alınması gereken bir ilaçtır. Günlük kullanım dozajı kişinin kilosuna göre değişir. Özel durumlarda yani hamilelik, karaciğer vb. durumlarda ise kullanılmamalıdır.

Dolayısı ile bu ilacı aile hekimleri yazabilir ama üstte ifade edildiği aile hekimi yaptığı tıbbi muayane de eğer hastada demir eksikliğine dair bir bulgu saptar ise o zaman önce kan değerlerine dair testleri yaptırılır. Sonra da kişide demir değeri düşük ve bu ilacı kullanmaya engel bir hali yoksa o zaman Ferinject ilacını yazar.

Aile Hekimleri Hangi İlaçları Yazamaz

Normalde aile hekimleri cilt hastalıkları, gözde yaşanan bir takım sağlık problemler, psikiyatri, özel kadın doğum ilaçları örneğin tüp bebek tedavisi gibi alanlarda olan spesifik ilaçları yazamaz. Onun dışında tüm ilaçları aile hekimleri yazabilir.

Ferinject SGK karşılıyor mu adlı makalemizde sizlere faydalı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.