E-Nabiz

Kamu Personeli olmayan aile sağlığı elemanı maaşları ne kadar

09.03.2022
Kamu Personeli olmayan aile sağlığı elemanı maaşları ne kadar

Kamu personeli olmayan aile sağlığı elemanı maaşları ne kadar diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere bu konudan bahsedeceğiz. Doğru ve güvenilir bilgi için sizler de sitemizi düzenli takip etmeyi unutmayın. Ancak bu şekilde güvenilir bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanları

Kamu personelleri devlet memurlarını ifade etmektedir. Aile Sağlığı merkezlerinde kamu personeli olan personeller vardır. Bunlar normal maaşlarını ya da kıdem tazminatlarını alır. Ancak bu merkezler de bir de aile sağlığı elemanı olarak çalışan ancak kamu personeli olmayan kişiler vardır. Yani KPSS ye girmemiş ve ataması yapılmamış olan ebe, hemşire, sağlık personeli gibi meslekler de aile sağlığı merkezlerinde çalışabilir. Kamu personeli olan ile olmayanlar arasında maaş farklılıkları bulunmaktadır. Kamu personeli atanmış olduğu için aynı işi yapmasına karşın atanamayanlardan daha fazla maaş almaktadır. Peki kamu personeli olmayan aile sağlığı merkezlerinde çalışan meslekler ne kadar maaş alır?

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Çalışanına Ait meslekler

Kamu personeli olmayan aile sağlığı çalışanına ait meslekler ebelik, hemşirelik, sağlık memurluğu ve acil tıp teknisyenliğidir. Bu personeller özel sektörde iş bulmaktadır. Ancak devlet bünyesinde ihtiyaç olması halinde aile ve toplum sağlığı merkezlerinde de istihdam edilmektedir. Bunun için yerleştirme usulleri bulunur. Sağlık Bakanlığı’ nın resmi, sitesinde başvurular bulunur. Hizmet şartları ve istenilen iş tanımları yer almaktadır. Türkiye genelinde sınırlı olarak sistem açılır. İstihdam edilecek kişi sayısı da oldukça azdır.

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Elemanı Maaşları

Kamu Personeli Olmayan Aile Sağlığı Elemanı Maaşları konusunda bakıldığında her mesleğin farklı maaş statüsü bulunmaktadır. 2022 yılı yeni maaş düzenlemesi ile birlikte kamuda çalışan yeni mezun bir hemşire ya da ebe 9 bin TL maaş almaktadır. Derece ve kademeye göre bu 11 bin TL ye kadar çıkmaktadır. Acil tıp teknisyenleri ve sağlık personelleri de ortalama 8 bin TL ye yakın maaş almaktadır. Ancak kamu personeli olmayıp aile sağlığı merkezinde çalışan işe yeni başlamış kişiler ortalama 5 bin TL ile 6 bin TL arasında maaş almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.