E-Nabiz

Esmax aile hekimi yazabilir mi

18.03.2022
Esmax aile hekimi yazabilir mi

Aile hekimi esmax yazabilir mi esmax nedir ve ne için kullanılır diyebilirsiniz. Her ilacın belirli fonksiyonu ve yerine getirdiği görevleri vardır. Esmax da bu kapsamda uzun vadeli olarak kullanılması uygun olan bir ilaçtır. Bu nedenle sizler de bu ilacı kullanmak istiyor iseniz, ya da raporunuz bu ilaç üzerine ise aile hekiminin de esmax yazıp yazmadığını merak ediyor olabilirsiniz.

Esmax Nedir?

Esmax antidepresan grubunda yer alan bir ilaçtır. Depresyon tedavisinde ya da sara hastalıklarının tedavisinde kullanılan psikolojik bir ilaçtır. Beyinde yer alan mutluluk hormonunu harekete geçirmektedir. Kişinin depresif ruh halinden kurtulmasına yönelik uzun vadeli kullanılan bir ilaçtır. En az üç ay ile en fazla iki yıl olmak kaydı ile hekimler tarafından reçete edilmektedir.

Esmax aile hekimi yazabilir mi?

Aile hekimi esmax yazar mı diyorsanız, bilmeniz gereken bir unsur vardır. Eğer depresyon ya da buna benzer bir rahatsızlıktan şüpheleniyor iseniz, bunu uzman hekime giderek çözmek gerekecektir. Nöroloji bilimi, psikiyatri bilimi vb. alanlarda yapılan muayene sonucu tanı ve telhis konulur. Bu kapsamda uzman hekimin yani alanının uzmanı olan doktorun bu ilacı yazmasına Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilmiştir. Bu nedenle aile hekimleri Esmax yazamaz. İlgili birimin hekimi ancak bu ilacı yazabilir. Buna uygun kullanım süresini kapsayan rapor oluşturur. Rapor süresince, rapor sahibi, belirtilen ilacı eczanelerden alır. Sürekli olarak ve düzenli olarak kullanılması uygun bir ilaçtır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.