E-Nabiz

E-Nabız sistemi nedir? Ne işe yarar?

30.12.2021
E-Nabız sistemi nedir? Ne işe yarar?

Sitemiz nerede ve ne zaman hangi polikliniğe muayene yaptırdığınızı tedavi olduğunuzu tıbbı sonuçlarınızı görüntüleyebileceğiniz E Nabız Sistemi hakkında bilgiler içermektedir.

E-Nabız sistemi nedir? Ne işe yarar?

1 ocak 2015 tarihinden itibaren sağlık hizmetlerinden faydalanan hastaların tıbbi geçmişlerine muayene detaylarına, reçetelerinize, tahlil sonuçlarınıza, radylojik görüntülerine, aktif veya geçmiş randevularınıza daha kolay bir şekilde hiçbir sağlık kuruluşuna gitmeden tüm bu bilgileri ulaştıran sisteme e nabız sistemi denir.

E-Nabız sistemi nedir? Ne işe yarar 2
E-Nabız sistemi nedir? Ne işe yarar 2

E Nabız Hakkında

Doktorlar bireylerin sağlık bilgilerine, ancak ve ancak vatandaş izin verdiği süre içerisinde ve yetkilendirmesi sonucunda ulaşabileceklerdir. Bunun neticesinde hekimler teşhis, tetkik, tedavi işlemlerini daha verimli, hale getirilmesi amaçlanmaktadır.

  • Vatandaşların da e nabız ana sayfasına eklenmiş olan ‘’şeker, nabız, tansiyon, ağırlık’’ gibi bilgilerine de erişmesi mümkündür.
  • E nabız sistemi üzerinden randevu alma randevu takip gibi işlemlerinin ayrıca MHRS sitemine gidilmesine gerek olmadan gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.
  • Kişisel sağlık bilgileriniz istediğiniz kişiyle paylaşabilirsiniz. Ancak bunun için öncelikle sisteme cep telefon numarası ve T.C kimlik numarası eklenmelidir.

Nabız, kalori, adım gibi verilerinizi ölçen akıllı teknoloji, veri aktarımı yapılabilen tansiyon, şeker ölçme cihazları ve telefon operatörleri veya akıllı telefonun sağlıkla alakalı uygulama ve cihazlarını vatandaşların e nabız sistemine saklandığı profile aktarımı sağlanabilmektedir.

E nabız sistemi kullanılarak vatandaşın bütün muayene ve tedavilerinin detayına ulaşabilmekte ve muayeneleri hizmet kalitesi açısından değerlendirmesini yapabilmektedir.

E nabız sayesinde aynı işlemlerin defalarca yapılmasının önüne de geçilebilmektedir. E nabız mobil uygulama sistemi üzerinden 112 acil servisini haberdar edebilir yardım çağrısında bulunabilmektedir. Vatandaşların sağlık veri geçmişi gizlilik ve güvenlik açısından önem verilir ve sizin izniniz dışında orunlu ve yasak haller dışında başka bir kişiyle şahıs, kurum veya herhangi bir kuruluş ile paylaşılmayacaktır. E nabız sisteminizde bulunan bütün bilgiler şifrelenir ve gizli hale getirilerek korunur. Silmek istediğiniz bilgi ve verilerinizi e devlet üzerinden geri dönülemeyecek şekilde silinebilir. Aynı zamanda e devlet sistemi üzerinden profil dondurma işlemi yapabileceğiniz gibi e nabız hesabınızı kapatabilirsiniz.

E nabız sisteminizde bulunan verilerin yanlış veya eksik olduğunu düşünüyorsanız ilgili sağlık kuruluşunda bulunan hasta hakları birimine başvurarak doğru verilerin e nabız sistemine yüklenmesini talep edebilirsiniz.

E Nabız Sistemine Nasıl Giriş Yapılabilir

www.enabiz.gov.tr adresinden, E devlet sistemi üzerinden veya aile hekiminizden alabileceğiniz tek kullanımlık erişim kodu ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.