E-Nabiz

E-Nabız Yanlış Doz Yazımı

17.01.2023
E-Nabız Yanlış Doz Yazımı

Son zamanlarda E-Nabız sistemi üzerinde aşı dozlarının yanlış gösterildiğine tanıklık etmekteyiz. Örneğin; 2 doz aşı yaptırmış olan vatandaşların E-Nabız sisteminde doz bilgisi 1 doz olarak gözükmektedir. Öncelikle yaşanan bu sorunun sistemsel bir hata olduğunu söyleyelim. Çünkü E-Nabız sistemi üzerinde gözükmesi gereken doz sayısı; hem aşı yaptırmış olduğunuz sağlık kurumunun veri tabanında hem de sizlerde bulunan aşıyla ilgili belgelerde gerçek ile sabittir. Peki bu sorunu nasıl çözebiliriz veyahut bu sorunun doğuracağı sonuçlar nelerdir? Gelin beraber bu soruları inceleyelim. Sizleri temin ederiz ki yazımızın sonunda E-Nabız yanlış doz yazımı nedir? sorusuna kendinizce yanıt bulacaksınız.

E-Nabız Yanlış Doz Yazımı Nedir?

Az önce de bahsetmiş olduğumuz gibi E-Nabız üzerinde aşı dozlarınız yanlış olarak gözükebiliyor. Bir başka örnek verecek olursak; Diyelim ki biz 2 doz Sinovac aşısı yaptırdık. Ancak E-Nabız sisteminden baktığımızda aşı doz bilgimiz 1/2 olarak görünüyor. Bu durumda biz sistemde 1 doz aşı yaptırmış olarak görünmekteyiz. Peki bizler bu sorunu nasıl çözebiliriz? Her seferinde bahsetmiş olduğumuz E-Nabız geri bildirim sistemini kullanabilirsiniz. Bu sistem adeta acil durum butonu görevi taşımaktadır. Geri bildirim sistemini kullanarak sorununuzu iletebilirsiniz. Ancak bu sistemsel hatanın geri bildirim sistemi ile çözümlenmemesi halinde başka yöntemleri kullanmak zorunda kalacaksınız. Elinizde yaptırmış olduğunuz aşılara dair belgeleriniz bulunuyor ise aşı olduğunuz sağlık kurumuna giderek belgeleriniz ile birlikte durumunuz arz eden bir dilekçe sunabilirsiniz.

E-Nabız Yanlış Doz ve Aşı Sertifikası

Yaptırmış olduğunuz aşıların doz bilgisi E-Nabız sisteminde eksik veya hatalı görünebilir. Bu durumda haliyle aşı sertifikası da alamazsınız. Aşı sertifikanız olmadığı takdirde ise Avrupa Birliği uyumlu pasaport sistemine de kayıtlı gözükmezsiniz. Baktığımız zaman sistem üzerinde oluşan bir hatanın sonuçlarının ciddi olduğunu gözlemlemekteyiz. Yaşanmış bir örnekten bahsetmek gerekirse; Bir vatandaşımınız yurtdışında Jhonson & Jhonson aşısı yaptırıyor. Aşının normaldeki doz sayısı bir dozdur. Ancak bu kişi Türkiye’ye geldiğinde E-Nabız sistemi üzerinden aşı doz bilgisi 1/2 olarak görünmektedir. Aşının kullanımı bir doz üzerinden olduğu için gözükmesi gereken doz bilgisi 1/1 olmalıdır. Bu durumda E-Nabız sistemi üzerinden eksik aşı yaptırdığı gözükmektedir. Sizler de buna benzer bir durumla karşı karşıya geldiyseniz belgelerinizi E-Nabız geri bildirim sistemi, E-Sağlık Daire Başkanlığı ve Sağlık Müdürlüğü’ne ayrı ayrı dilekçe yazarak durumunuzu arz edebilirsiniz. Son olarak durumun sistemsel bir hatadan kaynaklandığını belirterek hatanın kolayca çözüme ulaştırıldığını söylemek isteriz. Umarız bir daha E-Nabız yanlış doz yazımı nedir? sorusu ile karşı karşıya kalmazsınız. Herkese sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.