E-Nabiz

E Nabız Topuk Kanı

15.02.2023
E Nabız Topuk Kanı

Sağlık bakanlığı, ülkemizde dünyaya gelen 2 milyona yakın yeni doğan bebeğin bazı hastalıklardan korunabilmesi için uygulanan tarama programı için topuk kanı alımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda tüm sağlık kuruluşlarına uyarıda bulundu. Topu kanı bebeklerde 48 saat sonra ağızdan beslenmeye başlamasından itibaren alınacak. Bebek yeterince besin almadan topuk kanı alınmışsa aile ilk hafta içerisinde yeni örnek vermek için tekrardan sağlık kurumuna başvurması gerekecektir.

E-Nabız Topuk Kanı Nedir

Öncelikle topuk kanı alımında bazı hususlara özenle dikkat edilmeli. E nabız topuk kanı alımının daha fazla yeni doğan bebeğe ulaşabilmesi için bu işlemin hastaların taburcu oldukları esnada yapılması öngörülüyor. Aile ilk kan alımında bebek yeterli beslenmemişse ikinci alım için tekrar sağlık kuruluşuna başvuracak. Doktor kendilerine yapılan başvuruyu değerlendirirken il topuk kanının ne zaman alındığını veya topuk kanının alınıp alınmadığını, kan alımından önce yeterli beslenip beklenilmediğini sorgulayabilir ve kan alımı usullere göre yapılmadıysa doktor tekrar kan alımı yapar.

Yeni doğan servisinde olan bebekler de ilk 48 saat içinde topuk kanı alınacak bebek ağızdan beslenmeye başladığı andan 48 saat sonra tekrar örnek alınacak. Başka hastaneye sevk edilen yeni doğan bebeklerin ise hastane rapor özetine bu durum işlenecek.

Test Sonucu Nereden Öğrenilir

Eğer topuk kan alımıyla alakalı sağlık kuruluşu sizinle iletişime geçmiyorsa bir sorun saptanmıştır. Burada adres ve iletişim bilgilerinizi sağlık kuruluşuna iletmeniz büyük önem taşımaktadır. Öncelikle tekrar topuk kanı alınmasını gerektiren ve sev edilmesi gereken yen doğan bebekler hakkında aileye ulaşılır. Eğer topuk kanı numunesi usulüne uygun alındıysa işlemler yapıldıktan sonra taranmış ola hastalıklar açısından yeni doğan topuk kanı testinizin sonucu pozitif ise İlçe Sağlık Müdürlüğünüzde taramayı gerçekleştiren birim aracılığı ile bağlı bulunduğunuz Aile Hekiminize bilgi verilerek konu hakkında tarafınıza detaylı bilgilendirme yapılacaktır.

E nabız sistemine T.C kimlik numarası ve e nabız şifrenizle giriş yaparak tahlillerim ve aşı randevularım hakkında detaylı bilgi alabilir takip edebilir ve eski tahlillerinizle karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sonuç olarak topuk kanı sonucu e nabızda görünür mü diye sorduğumuzda cevabımız evet topuk kanı sonucunu e nabızda tahlillerim kısmında görüntüleyebiliriz.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.