E-Nabiz

E Nabız Psikoteknik

27.12.2021
E Nabız Psikoteknik

E-Nabız psikoteknik belgesi, insandan ötürü kaynaklanan trafik kazalarını en aza indirgemek, sürücü trafikten çıktığı zaman hız ve hafıza kontrolü gibi durumlarda davranışlarını ve tepkilerini ölçmek için uygulanabilmektedir. Bu testlerde sürücülerin refleks algı ve muhakeme durumları ölçülüyor.

Psikoteknik Belgesi Nedir Ne İşe Yarar?

Psikoteknik belgesinin ücreti İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ve ilde ki uygulayıcıların meslek kuruluşunun görüşü baz alınarak il umumi hıfzıssıhha kurul kararı ile belirlenebilir.

Psikoteknik testleri il merkezlerinde bulunan il sağlık müdürlükleri tarafından yapılan 1 saatlik süren testler sonucunda oluşturulur. Sürücüler bu raporu alabilmek için uzmanına muayene oluyor ve daha sonrasında oluşturulan bu raporlar İl ve İlçe Sağlık Müdürlüklerince onaylanıyor.

Psikoteknik Değerlendirmede İncelenecek Sürücü Özellikleri

Psikoteknik değerlendirmelerde aşağıda belirtilen yetenekler ve bu amaçla geliştirilen bilgisayar destekle testlerle ölçülür.

Zihinsel Yetenek ve Beceriler

  • Hız, Mesafe Algılama
  • Şekil Algılamada Görsel Süreklilik
  • Dikkat Geniş Görüş Alanı İçinde Uyaran Fark Etme
  • Anlama, Değerlendirme (Muhakeme) Yeteneği

Psikomotor Yetenek ve Beceriler

  • Tepki Hızı
  • Koordinasyon Düzeyleri

E Nabız Üzerinden Psikoteknik Sorgulama

E nabız uygulamasının hayatımıza girişiyle birlikte artık birçok işlemi bu uygulama üzerinden halledebiliyoruz. E nabız üzerinden psikoteknik belgenizi ve nasıl ulaşabileceğinizi haberimizin detaylarında anlatacağız.

Öncelikle bu işlemi doğrudan e nabız üzerinden gerçekleştiremiyorsunuz. Bu işlemi yapabilmek için e devlet üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekir. E devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yaptığınızda il olarak çıkan bölümde kurum olarak T.C Sağlık Bakanlığı bölümünde bulunan E imzalı psikoteknik Değerlendirme Raporu Sorgulama ekranına tıklamanız gerekir. Bu sisteme giriş yaptığınız zaan karşınıza çıkan bölümde eğer ki psikoteknik kaydınız var ise sistemden bunu indirme ve ulaşma şansınız mevcuttur.

Bu işlemi kesinlikle e nabız üzerinden yapma şansınız bulunmaktadır. Bu işlemi e nabız üzerinden değil e devlet sisteminden yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.