E-Nabiz

Aile sağlığı elemanı değiştirme kriteri var mı?

18.01.2022
Aile sağlığı elemanı değiştirme kriteri var mı?

Hastane ve benzeri yerlerde çalışabilmek için bazı kriterleri taşımak gerekiyor. Bunun için yönetmeliğe göz atmak gerekiyor. Peki ya aile sağlık ocakları için de belli şartlar var mı? Hangi kriterlere göre eleman değişikliği yapılır diye merak ediyorsanız sizler için yönetmenlikte yer alan bilgilerden bahsedelim.

Aile sağlığı elemanı değiştirme kriteri var mı?

Aile sağlık ocağına eleman olarak girmek için “hemşire, doktor, sağlık personeli” gibi sıfatlara sahip olmanız gerekiyor. Sağlık çalışanı değil de normal eleman olarak çalışmak istiyorsanız da nazı kriterleri taşımanız gerekiyor. Temizlikçi olmak için dahi aranılan şartları yerine getirmeniz gerekiyor.

Aile sağlık ocağında çalışan elemanın kısa sürede değiştirilmesi söz konusu değildir. Çünkü eleman olarak görev yapanlar sözleşmeli veya kadrolu olarak görev aldığı için kolay bir değişiklik yapılması mümkün değildir. Ancak kadroda açıklık olması durumunda eleman alma işlemi kısa sürede yapılabilmektedir. Bilindiği üzere eleman değişikliği veya eleman alımı Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmakta. Bu yüzden basit bir işlem olmadığını bilmeniz gerekir. Temizlikçi, çaycı gibi çalışanlar ise sağlık ocakları ve hastaneler tarafından yapılabilmekte. Bu durumlarda genellikle iş tecrübesi, kura gibi bazı şeyler uygulanmakta. Sağlık alanında çalışmak, iş bulmak tahmin edildiğinin aksine zor bir iştir.

Aile sağlık elemanları işten çıkarılabilir mi?

Halk dilinde “işten kovulma” anlamına gelen bu soru için cevabımız “evet” oluyor. Yönetmelikte yer alan şartlara aykırı davranan bir sağlık çalışanı işten çıkarılabilmekte. Bu yüzden yönetmelikte yer alan şartların dışına çıkılmadan hareket etmek gerekir. Bilgi vermeden işi aksatma, işe gitmeme ve bu durumu sıklıkla tekrarlam işin sonlanmasına neden olabilmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.