E-Nabiz

Aile hekimi yeşil alan açabilir mi

04.03.2022
Aile hekimi yeşil alan açabilir mi

Hastanelerin acil servislerine başvuruda bulunan hastaların birçoğunun durumlarının acil olmaması sebebiyle 2012 yılında yeni bir düzenleme yapıldı. Yapılan bu düzenlemeye göre, hastaların durumlarının aciliyetine göre sınıflandırmalar yapıldı. Bu sınıflandırmaya göre hastaneler yeşil sarı ve kırmızı alan olarak 3 bölgeye ayrıldı. Bu uygulamalar ile hastalar öncelikle Tiraj bölümüne başvuruda bulunduktan sonra Hekim muayenesine girmektedirler. Bu hastalara Hekim gerekli görürse yeşil alan muayenesi kodlaması yapmaktadır.

Yeşil Alanın Genel Özellikleri İse Şunlardır:

  • Basit hastalıklar ve yaralanmalar
  • Hayati tehdit barındırmayan
  • Subakut, kronik
  • Ekstremiteyi tehdit etmeyen
  • 24 saat içerisinde değerlendirme gerektirmeyen durumlar

Aile Hekimi Yeşil Alan Açabilir Mi?

Aile hekimleri Aile Sağlığı Merkezlerinde birçok hastanın tedavisini yürütmektedirler. Acil durum gerektiren hastalıkların tanısı acil servislerde gerçekleştirilmektedir. Aile Hekimleri uzman hekim görüşü gerektirmeyen hastalıkları Aile Sağlık Merkezlerinde tedavi etmektedir. Gerekli görülen durumlarda Aile Hekimleri hastaları hastaneye ve uzman doktora yönlendirmektedir.

Yeşil alan uygulamasına giren hastalıkların tedavileri Aile Hekimleri gözetiminde Aile Sağlığı Merkezlerinde de tedavi edilebilmektedir. Bu sebeple Aile Hekimleri yeşil alan uygulamasına giren hastalıkların tedavisini yürütmekte ve kontrolünü sağlamaktadır. Acil servisler, acil müdahale gerektiren hastalıklar içindir. Özellikle acil bir durumunuz yoksa özellikle pandemi döneminde acil servislere başvurmak yerine öncelikle Aile Hekimine başvurmanızda fayda vardır. Aile Hekiminiz gerekli görürse sizi hastaneye yönlendirecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.