E-Nabiz

E nabiz personal health system nedir

09.12.2021
E nabiz personal health system nedir

Türkçe karşılığı ile “Kişisel Sağlık Sistemi” uygulaması olan e-nabız, sağlık verileri depolayıcısıdır. Yaşanılan çağın gerekleri, küresel olarak artarak devam eden salgın hastalıkları, nüfusun artması ve belli bölgelerde yaşanan yoğunluk dolayısıyla insan temel ihtiyaçlarında en üst sırada yer alan sağlık hizmetleri kalitesinin arttırılması hedeflenmiştir. Ön görülen bu düzenleme E-nabız adı ile proje haline gelmiştir.

E nabiz personal health system nedir

Sağlık Bakanlığı sağlık kuruluşlarında verilen hizmetin kalitesi kadar daha sonrasında yapılan işlemlerin arşivlenmesi için de aynı kaliteliyi yakalamayı hedeflemişlerdir. Bir uygulama haline getirilen e-nabız kullanımı kolay her vatandaşa hitap edebilen bir uygumadır. Kullanıcısının hastane geçmişini düzenleyen, muayene, tedavi ve ek tedavi için verilen ilaçlar ile daha pek çok bilginin bir arada bulunduğu sisteme T.C kimlik numarası sahibi olan vatandaşları ve geçici koruma isteminde bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar kullanabiliyor.

Sisteme iki şekilde giriş sağlanabiliyor.

  • Bilgisayar veya akıllı cihazlardan e-nabız sayfasında sol alt köşede bulunan E-devlet şifresi ile giriş yap bölümüne tıklanarak açılan ekrandan kullanıcı E-devlet şifresi yazarak sisteme giriş yapabilir.
  • Diğer bir yöntem ise kullanıcının bireysel olarak aile hekiminden tek kullanımlık şifresini alması gerekmektedir. Geçici şifreyi kullanabilmek için yine bilgisayar veya akıllı cihazlardan e-nabız uygulaması açılır. T.C kimlik numarasının altındaki bölüme aile hekiminden alınan geçici şifre yazılarak sisteme giriş yapılır ardından kullanıcı profiline girebilmek için yeni bir şifre tanımlar.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.