E-Nabiz

E Nabız Persentil nedir?

25.12.2021
E Nabız Persentil nedir?

Persentil büyüme eğrisiniz ifade eder. Persentil Dünya Sağlık Örgütü tarafından kabul gören ve bilimsel olarak kabul gören ilkeler doğrultusunda hazırlanmıştır.

E Nabız Persentil nedir?

Çocuklar büyüyüp gelişirken ebeveynleri onların yeteri kadar büyüyüp büyümediklerini merak eder. Çocukların gelişimine küçük yaşta müdahale etmek kolaydır ancak büyüdükçe bu müdahale oldukça zorlu bir hale gelir. Büyüme denildiği zaman akla ilk gelen büyüme eğrisini ifade eden persentildir. Persentil Dünya Sağlık Örgütü tarafından hazırlanmış bir tablodur. Bilimsel kabul gören ilkeler ışığında hazırlanmıştır.

Türkiye’de kullanılan persentil tablosu ülkemizde ki çocukların ortalaması dikkate alınarak hazırlanmıştır. Persentil eğrisi ile anne ve baba çocuklarının yeteri kadar büyüyüp büyümediğini takip edebilir.

Uzmanlar bu tabloyu hazırlarken 3 konuyu esas alır. Bunlar baş, boy, kilodur. Bu değerler baz alınarak persentil tablosu hazırlanır. Bu kriterler bebeğin gelişim tablosunun sağlıklı ilerleyip ilerlemediğini takip etme açısından önemlidir.

Uzmanlar genellikle ayda bir kere bu tabloya bakarak bebeğinin gelişiminin takip edilmesini önerir. Ayda bir olmasa bile 3 ayda bir mutlaka tablolar takip edilerek olumsuz durumlarda doktora başvurulmalı.

E Nabız Persentil nedir 2
E Nabız Persentil nedir 2

Tablonun yan tarafında ki sütunlarda bebeğin kaç aylık veya kaç yaşında olduğunun sayısal verileri vardır. Bu değerlerin karşısında kili, boy ve baş çevresi uzunluğu çakıştırılıp persentil değeri bulunur. Kız ve erkek bebeklerde bu gelişim tablosu farklılık gösterebilir.

E Nabız Üzerinden Persentil Tablosu Takip Etme

E Nabıza e devlet şifrenizle giriş yapıyorsunuz. E nabız üzerinden hastanelerde veya sağlık ocaklarında aile hekiminize yaptırmış olduğunuz aşılar veya uygulanma zamanlarını ‘’aşı takvimi’’ üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Takvimin üzerine bastığınızda aşı durumu hangi aşılar olduğu hangi dozajlarda yaptığı yazar. Tüm aşılar ekranından ise uygulanan tüm aşıları ve detaylarını inceleyebilirsiniz.

Persentil tablosu ise hemen aynı sayfanın sağ üst köşesinde olan persentil eğrisi seçeneğinden de 0-3 yaş gelişim grafiğine ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.