E-Nabiz

E Nabız kronik hastalıklar listesi nasıl bakılır

22.12.2021
E Nabız kronik hastalıklar listesi nasıl bakılır

İdari izinli sayılmaya devam eden ve kronik hastalığı bulunan çalışanlar, memurlar e nabız üzerinden sorgulama yapabilmekte. Kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşlar artık idari izinli sayılacak. E nabız kronik hastalık sorgulama ve sms kodu nasıl sorgulanır?

Bilindiği üzere vatandaş tahlil, reçete, tıbbi görüntüler, alerji gibi sonuçlarına e nabız üzerinden ulaşabilmekte. Artık memurlar e nabız üzerinden idari izinli sayılıp sayılmadıklarını sorgulatabilecek.

E Nabız nedir?

E Nabız T.C Sağlık Bakanlığı tarafından ülkemizde uygulamaya koyulan sağlık bilgi sistemidir. Tamamen kişisel bilgiler içeren bu sisteme T.C kimlik numaranızla giriş yapıyorsunuz.

E Nabız giriş ekran sayfası

E devlet üzerinden mobil imza veya e devlet şifrenizle T.C kimlik numaranızla sisteme giriş yapıyorsunuz. E devlet giriş sayfasına T.C kimlik numaranızı ve e devlet şifrenizi yazarak sisteme giriş yapıyorsunuz. Daha sonra karşınıza uygulama ile ilgili yer alan uygulama sayfası gelecektir. Sayfanın en altında bulunan ‘’Uygulamaya Git’’ butonuyla sayfaya yönlendiriliyorsunuz.

Profil bilgilerinizi girmek için ilk yönlendirileceğiniz sayfa da ‘’Kullanım Şartları’’ bulunmaktadır. Sayfa da bulunan ‘’ E Nabız sistemi kullanım koşullarını okudum’’ yazısının kutucuğunu işaretlememiz gerekiyor.

E Nabız kronik hastalıklar listesi sağlık bakanlığı

Profil bilgilerinizi oluştururken ikinci aşama kişisel bilgilerdir. Sağlık sisteminize kimlerin erişebileceğine karar veriyorsunuz. Burada ki son aşama ise ‘’Erişim Bilgileri’’ dir.

Cep telefonu bilgilerinizi ve sisteme girişte kullanmak için e nabız şifrenizi oluşturmanız gerekmektedir. Sonrasında ise telefonunuza gelen tek kullanımlık kodu girerek e nabız sistemine giriş yapıyorsunuz. Uygulamada bulunan Tahlillerim ve Hastalıklarım bölümünden test sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü 02.06.2020 tarihinde Covid19 için risk teşkil eden kronik hastalıklar listesini yayınlamıştı. Bu grupta yer alıp almadığınızı e nabız sistemi üzerinden öğrenebileceksiniz. Özellikle kamu çalışanları için kronik hastalık urum belgesi verilebilecek. Sağlık Bakanlığı vatandaşa kronik hastalık risk durum belgesini indirebilmesi için sms kodu göndermektedir. Gelen sms kodu ile e nabız üzerinden belgenizi alabiliyorsunuz. Öncelikle kronik hastalık test sonucunuzu öğrenebilmek için sisteme giriş yapıyorsunuz. Vatandaş sol menüde bulunan Covid19 (Kronik Risk Durum Raporu) tıklayıp kronik risk durum sekmesine ulaşabilecek. Vatandaşlar burada kronik rahatsızlığı olup olmadığını öğrenebilecek. Ayrıca kronik hastalıklar listesinde risk durumu içerisinde bulunup bulunmadığınızı öğrenebileceksiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.