E-Nabiz

Enfluvir Antibiyotik mi

31.01.2023
Enfluvir Antibiyotik mi

Virüslerin büyümesine ve yayılmasına engel olan enfluvir bir tür antiviral ilaçtır. Enfluvir antibiyotik mi diye bakıldığında antibiyotik olmadığı ve bulaşıcı solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanıldığı görülür. Özellikle grip virüsünün sebep olduğu semptomları önleyen ilaç doktor gözetiminde ve önerisiyle kullanılmalıdır. İlacın tedavisi beş gün boyunca devam eder. Bu süre içerisinde belirtiler azalsa bile tamamen iyileşme için doktorlar beş günlük tedavi planına uyulması gerektiğini belirtir.

Düzensiz ya da yanlış dozda kullanıldığında kişilerde çeşitli yan etkiler meydana gelebilir. Baş ağrısı, ishal, kusma, karın ağrısı ve mide bulantısı bu belirtiler arasında yer alır. Yan ektiler bazen ilk dozdan itibaren ortaya çıkabilir. Bu etkileri azaltmak için ilacın yemekle birlikte alınması tavsiye edilir. Enfluvir eczane fiyatı 151.79 TL olarak belirlenmiştir.

Enfluvir Kullananlar

Genellikle oral olarak alınan enfluvir influenza A ve B virüslerine karşı etkilidir. Enfluvir kullananlar tarafından yapılan yorumlara göre ilaç hastalık şikayetleri başladıktan sonra ilk 48 saat içerisinde alınırsa daha etkili hale gelecektir. Bu sayede enfeksiyonların etkileri azalacak ve enfeksiyon daha kısa sürede ortadan kalkacaktır. Bakterilere karşı çok fazla etkili olmayan ilaç virüs tedavilerinde tercih edilir. Enfluvir ne için kullanılır diye araştırıldığında yüksek riskli olan kişilerde enfeksiyon yayılımını önlemek için kullanıldığı görülür.

Bu antiviral ilacın diğer ilaçlara alerjisi olan ya da böbreklerle ilgili sorunları bulunan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Riskleri olan kişiler geçmiş dönemlerde dahi bu özelliklere sahipse mutlaka doktora bunu belirtmeli ve ilaç tedavisine ona göre başlamalıdır. Aksi halde ileri derecede yan etkiler ortaya çıkabilir.

İlgili makalelerim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.