E-Nabiz

Aile Hekimini Değiştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

18.01.2022
Aile Hekimini Değiştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Aile hekiminizi gerek yeni bir yere taşındığınızda gerekse de mevcut aile hekiminiz ile ilgili bir sorununuz olduğunda değiştirmek isteyebilirsiniz. Aile hekimi değiştirme başvurunuzu e-devlet veya e-nabız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki başvuru yaptıktan sonra aile hekiminizin değişmesi ve yeni aile hekiminize geçiş işleminiz kaç gün sürer?

Aile Hekimini Değiştirmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Eğer aile hekiminizi değiştirmek için bir aile sağlığı merkezine gittiyseniz ve buradan dilekçe doldurarak işleminizi başlattıysanız bu süre değişiklik gösterebilmektedir. Ortalama olarak ise bir hafta sürmektedir. Eğer e-devlet üzerinden değişiklik işlemi yaptıysanız eğer ayın 5’i ile 21’i arasında bir değişiklik yaparsanız aynı gece 23:59’da gerçekleşir. Yani ayın 5’inden sonra ama 21’inden önce değişiklik yaparsanız o gece aile hekiminiz değişir. 21’inden sonra bir değişiklik yaparsanız işleminiz bir sonraki ayın 5’inde gerçekleşecektir.

Bu durumda yeni aile hekiminize bir sonraki ayın 5’inde saat 23:59’da geçersiniz. Örneğin ayın 12’sinde e-devlet üzerinden talepte bulunursanız aynı gece geçiş işleminiz tamamlanır ama ayın 27’sinde (örneğin 27 Ocak) değişiklik talebinde bulunursanız bir sonraki ayın 5’inde (örneğimizde 5 Şubat) işleminiz tamamlanır.

Aile Hekimi Değiştirme Şartları Nelerdir?

Aile hekiminizin değişmesi için belli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan en önemlisi 3 ay içerisinde zorunlu durumlar dışında sadece 1 defa geçiş yapabileceğinizdir. 3 Ay içerisinde zorunlu bir durum olmadığı sürece ikinci bir değişiklik yapma hakkınız bulunmamaktadır. İkinci şart ise geçeceğiniz aile hekiminde 4000’den fazla vatandaşın kayıtlı olmamasıdır. Eğer 4000’den fazla hastası varsa bu durumda da geçiş yapamazsınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.