E-Nabiz

E Nabız influenza risk durumu nedir?

23.12.2021
E Nabız influenza risk durumu nedir?

İnfluenza; boğaz, burun, bronşlar bazen akciğerleri de etkileyen hafif veya ağır seyri olabilen bulaşıcı bir tür grip hastalığıdır. A, B, C olmak üzere üç tip influenza gribi vardır. İnfluenza, hasta insanların öksürük veya hapşırık ile havaya yaydığı virüs partikülleri ile yayılım gösterir.

E Nabız influenza risk durumu nedir?

Kalabalık ortamlarda çok daha hızlı yayılmaktadır. Mevsimsel olarak yakalanan hastalarda aniden görülen yüksek ateş, baş ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik, yorgunluk, ishal görülmektedir. Kimi hastalarda bir haftada tıbbi tedaviye gerek kalmadan iyileşmeler görülür. Bazı hastalarda ise ölümle sonuçlanabilen komplikasyonlar zatüre, bronşit gelişebilmektedir. 0-5 Yaş arası çocuklar, 65 yaş üzeri yetişkinler, hamileler ve kronik rahatsızlıkları olan bireyler hastalığı ağır atlatabilecek risk grubunda olan kişilerdir.

E Nabız influenza risk durumu nedir? 2
E Nabız influenza risk durumu nedir? 2

Doktor muayenesi sırasında anlaşılsa da kesin sonuç laboratuar testleriyle öğrenilebilir. Yarım saatten az bir sürede sonuç veren influenza testi en yaygın olarak kullanılandır. Bunun yanında laboratuarlarda yapılan hassas testler de vardır. Sağlık bakanlığı ülkemizde her sonbahar aylarında dönemsel olarak artış gösteren bu virüse karşı E nabız sisteminde aşılama bölümü eklemiştir. Son zamanlarda çıkan Covid-19 salgının sonrası İnfluenza aşısına olan talep artınca Sağlık Bakanlığı tarafından öncelik risk grubundaki vatandaşlara verilmiştir.

E Nabız uygulamasında influenza aşısı yaptırmak için bilgisayar erişimi ve akıllı telefondan fark etmeksizin ;

  • Sisteme girdikten sonra ana ekranda “İnfluenza risk durumunu sorgulamak için lütfen tıklayınız” yazan kutucuğa tıklanarak sistem tarafından riskli grupta bulunup bulunmadığınız bir açılır pencere ile bilgilendirme yapmaktadır.
  • Öncelik 65 yaş üzeri vatandaşlar, 0-5 yaş arası çocuklar ve kronik rahatsızlığı bulunan bireylere verilmiştir.
  • Bunun dışında kalan vatandaşlar ise risk grubu hastalardan sonra aşılarını olabilmektedir, aşı olabilmek için sistemin kullanıcı için aşı talebini açmış olması gerekmektedir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.