E-Nabiz

Aile hekimliği ısı izlem çizelgesi

27.01.2022
Aile hekimliği ısı izlem çizelgesi

Aile hekimi ısı izlem çizelgesi aşı dolaplarının kontrolü için uygulanan bir çizelgedir. Aşı dolaplarının üzerinde en az bir adet sağlam termometre olmalıdır. Bu termometreler ısıları kaydetmeli ve belirlenmiş olan ısı aralığı dışına çıkıldığı takdirde uyarı verilmeli. Bu termometreler bozulduğu veya kırıldığı takdirde hemen yenisi ile değiştirilmelidir. Dolapların ısı derecesi 2-8 derece arasında olmalı ve 4 derece de kalmalı gerekmektedir.

Aile hekimliği ısı izlem çizelgesi

Aşı dolabı her açılıp kapatıldığında ısı kontrol edilmeli ve ısı izlem çizelgesine notları alınmalıdır. Dolabın kapağına bir adet ısı izlem çizelgesi yapıştırmak işinizi kolaylaştıracaktır. Dolabın ısı seviyesi sabah ve akşam olmak üzere kontrol edilip aşı ısı izlem çizelgesine not alınmalıdır. Aşı ısı izlem çizelgesinde kontrol edildiğine dair imza ve bu soğuk zincir sorumlusunun adı soyadı olmalıdır. İmzası bulunan kişiler kayıtları düzgün tutmalıdır aksi halde sorumlu kendileri olacaktır.

Aşı ısı izlem çizelgesine göre sabah ve akşam olmak üzere en düşük ve en yüksek sıcaklık ölçülerek yazılmalıdır. Bu şekilde her gün yapılarak aşı dolabının takibi aşı ısı izlem çizelgesi ile yapılacaktır. Sabah ve akşam olmak üzere iki kere yapılan kayıtlar sayesinde günde toplamda 4 imza ve 4 kayıt bulunmalıdır.

Tüm bunların takibi korunması Aile Hekimliği Uygulama Yönetmeliğince de kayıt ve esas altına alınmıştır. Yani tüm bu takipleri yapmak Aile Sağlık Merkezi ve Aile Hekiminin yetkisi altındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.