E-Nabiz

E nabız Fitas

26.12.2021
E nabız Fitas

Fitas açılımı ; filyasyon ve izolasyon takip sistemidir. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sonrası tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de Sağlık Bakanlığı da birçok yeniliğe imza atmıştır.

E nabız Fitas Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ve Sağlık Bakanlığının E nabız uygulaması ile birlikte geliştirilen fitas, covid-19 salgını ve bundan sonraki olası salgınlar için kullanıma hazır halde bulundurulmuştur. Üç kişiden oluşan Filyasyon ekipleri teknolojik cihazlarla donatılarak saha çalışmasına başlamıştır. Filyasyon uygulanan alanda veriler hızlı bir şekilde kayıt edilerek yayılma hızını düşürülmeye çalışılmıştır.

Filyasyon ve izolasyon ekibi fitas uygulaması ile 48 saat içerisinde hem pozitif vakalara ulaşırken hem de pozitif vakaların temas ettiği şahısların takibini yapmaktadır. Vatandaş herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurarak covid-19 testini yaptırdıktan sonra E nabız sistemiyle testin sonucunu kontrol edebilir. Pozitif vakalar ekiplere dağıtılan tabletler ile fitas uygulaması sayesinde filyasyon ekiplerine bildirilir. Ekipler pozitif vaka olan hastanın evine giderek hastayı ayakta muayene ederler, ateş ölçümü gibi basit muayenenin ardından durum değerlendirmesi yapılır.

Hastalığı normal seyir eden hastalar için bol dinlenme ve evde izolasyon tavsiye edilir, hastalığı ağır geçen vatandaşlar için ise hastane yatışı önerilir ve ambulans çağırılarak hastanın sağlık kuruluşuna yatışı sağlanır. Pozitif veya temaslı çalışan vatandaşların izolasyon süresi boyunca iş görmezlik raporuna ihtiyaçları vardır. E Nabız filyasyon ekibi pozitif vakanın iş görmezlik raporu için tekrar hastane kuruluşuna başvurup sağlıklı kişileri de riske atmamak adına raporu filyasyon ekibi hekimi tarafından hazırlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.