E-Nabiz

E-Nabız Fişleme ne demek

10.01.2022
E-Nabız Fişleme ne demek

Yazımızda e-nabız fişleme, e-nabız fişleme nedir, e-nabız fişleme ne demek ve e-nabız fişleme nasıl yapılır gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

E-Nabız Fişleme ne demek

E-Nabız fişleme olarak da bilinen konu, kullanıcı verilerinin E-Nabız üzerinden toplanarak yurtdışı kurumlarıyla paylaşıldığı sorunudur. Özellikle sayılı ülkelerin uygulamış oldukları yapay zeka ile verilerin sisteme girilmesi ve kontrol edilmesi ise beraberinden pek çok soruyu da getirmektedir.

Dünyanın neredeyse hiçbir ülkesinde “Yapay zekanın onayı” ile sistemin işlememesi ve özellikle sezaryen ve obezite ameliyatlarının hiçbir hekimin dahili olmadan yalnızca dijital ortamda yapay zeka ile belirlenmesi ve onay verilmesi ise pek çok tartışma yaratmaktadır. Özellikle dijital ortamda denetleme yapılması “Acaba bu veriler yurtdışına çıkacak mı?” sorusunu da beraberinde getirmektedir. E-Nabız sistemi ile kullanıcı bilgileri tek bir sistemde toplanabilmektedir. Sistem içerisinde kullanıcıların yaşından tansiyonuna, muayenelerinden kullandıkları ilaçlara kadar pek çok bilgi yer almaktadır. Bu durumda 3. kişi ve kurumlarla paylaşılması ihtimali kullanıcılar için tedirginlik yaratmaktadır.

E-Nabız fişleme konusu pek çok kullanıcıyı endişelendirmektedir. Burada sistemdeki amacın kullanıcının özel veya devlet hastanesinde olduğu tedaviyi ve gerekli verileri hızlı ve kolay bir şekilde öğrenebilmesi amaçlanmaktadır. Sistem üzerinden kullanıcılar her ne kadar bilgilerinin paylaşılıp paylaşılmamasını kendileri seçebiliyor olsa da merkezi açıdan verilerin toplanıp bir başkasının eline geçmesi ve mahremiyetin suiistimal edilmesi söz konusudur.

Kamu kurumlarının verileri saklamadaki ve korumadaki yetersizlikleri göz önüne alındığında hak ihlallerinin ne düzeylere çıkabileceği görülebilmektedir. Burada önemli olan kullanıcıların onayı dahilinde bile olsa bilgilerin bir başkaları tarafından görülmemesi ya da en üst düzeyde veri koruma sistemlerinin geliştirilmesidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.