E-Nabiz

E nabız asm değiştirme

22.12.2021
E nabız asm değiştirme

ASM Nedir? Aile Hekimi Nedir?

ASM eskiden adı sağlık ocağı, günümüzde ise Aile Sağlığı Merkezi olan T.C. sağlık kuruluşlarından biridir. Aile sağlık merkezleri günümüzde her mahallede yer alıp aile hekimlerinin çalıştığı yerlerdir.

Aile hekimi ise koruyucu sağlık hizmetlerini, ilk basamak teşhisi ile tedavi hizmetlerini ve rehabilite edici yani iyileştirici sağlık hizmetlerini kişi ayırımı yapmaksızın geniş kapsamlı ve sürekli bir şekilde vermekle görevlendirilmiş doktorlardır.

Kişiye Özgü ASM ve Aile Hekimi Nasıl Belirleniyor?

Kayıtlı olunan aile sağlığı merkezi ve hizmet alınan aile hekimi, vatandaşların ikametgâhına göre belirlenmektedir. Başlangıçta nüfus müdürlüğünden yapılan ikametgâh değişikliğinden sonra otomatik olarak ASM de belirlenmektedir. Her ASM değişikliği için nüfus müdürlüğüne gidilmesine gerek yoktur. Ayrıca kişilerin sağlık kuruluşları ile olan bilgi paylaşımının yapıldığı ve geçirilen hastalıkların tüm sonuç ve raporlarının yer aldığı E- nabız uygulamasına gidilerek aile hekiminin kim olduğu açıkça görülebilmektedir.

ASE Nabız ASM Değiştirme

Memnun kalınmayan durumlarda veya ikametgâhın değişme durumunda aile sağlığı merkezi veya aile hekimi değiştirilebilmektedir. Bu değişim, bütün sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörünü de etkileyen internet ortamından daha kolay ve daha hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bu internet ortamı Sağlık bakanlığının elektronik bir uygulaması olan E-Nabız olup, E- Nabız üzerinden aile sağlığı merkezi veya aile hekimi değiştirilebilmektedir. Bunun için ya e-devletten, Play store dan E-Nabız uygulaması indirerek ya da e-nabıza kayıt olarak, E-nabız uygulamasına giriş yapmak gerekiyor.

E- Nabız’dan ASM ve Aile Hekimi Değiştirme

E-Nabız uygulamasına giriş yaptıktan sonra kişisel bilgilerin ( boy, kilo, yaş, vücut kitle endeksi ve aile hekimi) yer aldığı bölümde ‘’aile hekimi değiştir’’ sekmesine tıklanarak bağlı olunan ASM ile aile hekimi değiştirilebilmektedir. Konum ve doktor seçeneği istenen duruma göre belirlenerek ASM veya aile hekimi değiştirme işlemi tamamlanmaktadır

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.