E-Nabiz

E-Nabız ab uyumlu bağışıklık sertifikası

11.01.2023
E-Nabız ab uyumlu bağışıklık sertifikası

Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve vatandaşların hizmetine sunulan E-Nabız uygulaması sağlık hizmeti sunumunda vatandaşlara birçok konuda fayda sağlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda E-nabız uygulamasına yeni özellikler eklenmeye devam etmektedir.

E-Nabız ab uyumlu bağışıklık sertifikası

Geliştirilen E-Nabız uygulamasına son günlerde ülkece yaşamış olduğumuz pandemi sürecine yönelik birçok özellik eklenmiş bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi AB uyumlu bağışıklık sertifikasıdır. E-Nabız’a gelen bu yeni özellik neticesinde son altı ay içerisinde Covid-19 testi pozitif çıkan vatandaşlara yönelik olarak Bağışıklık Sertifikası oluşturma sekmesi eklenmiştir.

Vatandaşlar E-Nabız uygulamasına TC kimlik numarası ve şifre bilgileri ile giriş yaptıktan sonra karşılarına çıkan sol menüde ‘COVID-19’ sekmesine tıklanmalıdır. Sonrasında gelen ekranda sağ üst bölümde yer alan AB Uyumlu Sağlık Pasaportu sekmesine tıklayarak orada yer alan ‘Bağışıklık Sertifikası’ sekmesinden AB Uyumlu Bağışıklık Sertifikası oluşturulabilmektedir.

E-Nabız üzerinden oluşturulan AB Uyumlu Bağışıklık Sertifikası sosyal yaşantı açısından birçok kolaylık sağlamaktadır. İçişleri Bakanlığının yayınlamış olduğu genelge neticesinde ulaşım ve toplu organizasyonların gerçekleştiği alanlarda son 48 saat içerisinde yapılmış Covid-19 test zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda da AB Uyumlu Bağışıklık Sertifikası bu alanlardaki kontrollerde vatandaşlara kolaylık sağlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.