E-Nabiz

Aile Hekimi Eve Gelmek Zorunda mı?

18.01.2022
Aile Hekimi Eve Gelmek Zorunda mı?

Aile hekimi eve gelmek zorunda mı, aile hekimi evde bakım hizmetleri ve aile hekimi eve nasıl çağırılır gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile sağlığı merkezinde görevli doktorların herhangi bir hastası için eve gitme zorunluluğu bulunmamaktadır. Aile sağlığı kuruluşlarının ilk aşamalarında doktorlar gerek hastasını tanımak gerekse hasta planlarını çıkarmak adına kısa ziyaretler yapmaktaydı.

Aile Hekimi Eve Gelmek Zorunda mı?

Aile hekimi evde tedavi uygulama durumu söz konusu değildir. Evde bakım olarak hizmet veren kurumlar hastane ve belediye kuruluşlarıdır. Evden çıkamayan hastalar hastane ve belediyeleri arayarak evde sağlık hizmeti alabilmektedir. Aile hekimlerinin görev alanlarında evde muayene şartı yoktur. Bu sebeple görev başında bir aile hekimi doktorunu eve gelmesi için baskı yapmak uygun değildir. Aile doktorları kurum içinde hastalara bakmak ve ilaç yazmak durumundadır.

Aile Sağlığında Evde Bakım Var mı?

Aile hekimi evde bakım hizmeti yapmamaktadır. Ancak hastalarını tanıma amacı doğrultusunda kısa bir sohbet için ziyaret yapabilir. Bunun nedeni evden çıkamayan hastaların doğruluğunu tespit etmek, hastayı tanımaktır. Özellikle yaşlı hastaların ilaçları hısım akraba tarafından yazdırılmaktadır. Bu yüzden doktor hasta ile yüz yüze gelememektedir. Bu yüzden bu hasta ziyaretleri evde sağlık hizmeti ile karıştırılmamalıdır. Bunun yanı sıra aile hekimine bağlı doktorlar belirli günler içerisinde kurum dışında çalışma yapabilir. Aile hekimi doktorları kurum dışı olduklarında sağlık merkezi olmayan mahallelerde sağlık hizmeti vermektedir. Bu durumda dahi ev gitme zorunluluğunda değildir. Aile hekiminden tıbbi destek almak isteyen hastalar aile sağlık merkezlerini ziyaret etmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.