E-Nabiz

Dyloxia Aile Hekimi Yazabilir mi

09.06.2022
Dyloxia Aile Hekimi Yazabilir mi

Etkin maddesi duloksetin hidroklorür olan ilaç antidepresan ilaçlar grubunda yer almaktadır. Bıçak saplanır gibi, zonklayıcı, iğne batması gibi nörapatik ağrılar için kullanılan bir ilaçtır. Ayrıca kronik bel ve kas iskelet ağrısı, genel anksiyete bozukluğu, majör depresif bozukluklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İlacın tesiri noradrenalin ve serotonin seviyelerini sinir sisteminde artırmaktır.

Dyloxia Yan Etkileri Nelerdir

Kabızlık, yorgunluk, ağız kuruluğu, baş dönmesi en sık gözlenen advers reaksiyonlardır. Sürekli endişe ve kaygı hali, gerginlik durumu ile belirgin anksiyete bozukluklarında, tükenmişlik sendromu durumlarında kullanılan dyloxia, doktorun reçete ettiği şekliyle, azami uyum gösterilerek kullanılmalıdır.

Genelde 30mg başlangıç doz ile başlayan ilaç, doktorun yazdığı reçeteye göre 100mg doz/gün miktarına çıkarılabilir. İlacın, doktorun verdiği doz miktarından fazla kullanılması durumunda sersemlik, aşırı mutluluk, terleme hali yaşanabilir.

Aile hekiminin yazabileceği antidepresanlar

Dyloxia kapsülleri tüm psikiyatrik ilaçlarda olduğu gibi aniden kesilmemelidir. Dyloxia kullanan kişiler, ilacı aniden keserlerse elektroşok veya iğne batması gibi hisler, titreme, huzursuzluk, vertigo ve başdönmesi hali yaşarlar.

Dyloxia ilacının 18 yaş altı kişilerin tedavisinde kullanılmaması gereklidir.

Dyloxia Aile Hekimi Yazabilir mi

Depresyon ilacı kategorisinde olan ilaçları kullanan kişiler, 6 aydan uzun süreli olarak ilacı kullanıyorlarsa ilacın yeniden yazılabilmesi için psikiyatri uzmanına gitmek zorundadır.

Ancak kısa süreli psikiyatri tedavilerinde, dyloxia aile hekimi yazabilir mi sorusuna olan cevap internetten sıklıkla araştırılmaktadır. Psikiyatri hastalarının tedavisi 3 aydan uzun sürmeyecek ise, uzman hekimin yazdığı raporun görülmesi şartıyla; aile hekimleri dyloxia kapsüllerini yazabilme yetkisine sahiptirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.