E-Nabiz

Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu (2023 Güncel Liste)

17.06.2022
Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu (2023 Güncel Liste)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eczaneden ilaç almadan önce en çok merak ettiği sorunların arasında sgk karşılıyor mu ve hangi reçeteye tabidir bulunmaktadır. Bizlerde bu yazıda sizlere güncel ilaç listesinin karşılandığını veya karşılanmadığının yanında ayrıca kırmızı reçete mi, yeşil reçete mi veya beyaz reçeteli mi onu anlatmaya çalışacağız. Güncel 2023 listesidir, ileriki yıllarda sık sık güncelleme yapacağız.

Abilify

Abilify isimli ilaç şizofreni rahatsızlıkları ve bipolar tedavisinde kullanılmaktadır.

Abilify nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç; yetişkin ergenlerde kullanılan, karakterize olmuş hastalığın tedavisini sağlamada etkili bir ilaçtır.

Abilify SGK karşılar mı sorusu sık sık merak edilmekle birlikte bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Abilify yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç kırmızı reçete kapsamında bulunmaktadır.

Ablasyon

Ablasyon; kalpte bulunan ritim bozukluklarının onarılmasını amaçlamakta olan bir tedavidir.

Ablasyon niçin yapılır konusunda bilinmelidir ki bu tedavi sorunlu bölgeyi yok etmek için uygulanmaktadır. Ablasyon tedavisi adyo frekans adı verilen enerji ile uygulanmaktadır.

Ablasyon SGK karşılıyor mu konusuna gelince de Ablasyon tedavisi SGK tarafından karşılanmakta olup bu tedavi kardiyologlar tarafından uygulanmaktadır.

Acidpass

Acidpass, sindirim sistemi ve metabolizmayı düzene sokma amaçlı kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Acidpass nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç, çiğneme tableti şeklinde üretilmiş bir ilaç olmaktadır.

Acidpass SGK karşılıyor mu sorusu evet karşılanıyor şeklinde yanıtlanmaktadır. Acidpass yeşil reçete mi yoksa kırmızı mı sorusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil bir ilaçtır.

Acnemix

Acnemix, sivilce tedavisinde kullanılan ve jel formülünde üretilmiş olan bir ilaçtır.

Acnemix nasıl bir ilaç noktasına bu ilaç için; sivilce ve sivilce izlerini geçirmede son derece etkili bir ilaç şeklinde yanıt verilebilir.

Acnemix SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt ise olumlu olmaktadır. Acnemix yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç herhangi bir reçete grubuna dahil edilmemiştir.

Advantan Krem

Advantan krem, iltihapların azaltılmasında ve alerjilerin önlenmesinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür. Advantan krem nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç krem formundadır; damarları daraltmada ve iltihapların minimum seviyeye indirilmesinde son derece etkili bir ilaçtır.

Advantan krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince, cevap olumlu yönde olacaktır. Advantan krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu krem yeşil reçete kapsamındadır.

Aftoral

Aftoral; diş, diş eti ve dil problemlerine yol açan atıfların tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Aftoral nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç sprey formülünde sunulmakta olan bir ilaçtır.

Aftoral SGK karşılıyor mu konusunda bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Aftoral yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusu da çok sık sorulmakla birlikte bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu 2023 Güncel Liste

Agnucaston

Agnucaston; siklus bozukluğu problemlerinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Agnucaston nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç adet döngüsünün normale dönmesini etkili bir şekilde sağlayan ilaçtır.

Agnucaston SGK karşılıyor mu sorusuna kısaca bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır demek daha doğru olacaktır. Agnucaston yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete ile satılmaktadır.

Aklovir Krem

Aklovir krem; deri enfeksiyonlarına neden olan faktörlerin engellenmesi için kullanılmakta olan bir çeşit ilaçtır.

Aklovir krem nasıl bir ilaç noktasında adından da anlaşılacağı üzere bu ilaç krem formülünde olan ve son derece etkili olan bir ilaç türüdür.

Aklovir krem SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır. Aklovir krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise aklovir yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Aknetrent

Aknetrent, sivilce ve sivilce izleri tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür.

Aknetrent nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilaç sivilcelere karşı son derece etkili olduğu bilinmekte olan bir ilaçtır.

Aknetrent SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt bir kısmını karşılıyor şeklinde olacaktır. Aknetrent yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusuna ise kırmızı reçete şeklinde cevap verilmesi daha doğru olacaktır.

Alerji Aşısı

Alerji aşısı kısaca kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği maddenin belirlendikten sonra bu maddenin düzenli aralıklar ve artan dozlar şeklinde kişiye uygulanmasıdır.

Alerji aşısı nasıl bir ilaç noktasında bağışıklık sistemini düzenleyen bir ilaç denebilir.

Alerji aşısı SGK karşılıyor mu konusuna gelince de bu aşılar SGK tarafından karşılanmaktadır. Alerji aşıları öncelikle akciğer hastalıkları uzmanları tarafından uygulanmakla birlikte diğer uzmanlar tarafından da rahatlıkla uygulanmaktadır. Alerji aşısı yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu aşı bir reçete grubuna dahil değildir.

Alerji Testi

Alerji testi; kaşıntı, vücudun bazı bölgelerinde kabarıklar çıkması gibi nedenler sonucunda başvurulan yöntemdir.

Alerji testi niçin yapılır sorusuna ise kısaca vücutta alerjik bir reaksiyona neden olan faktörlerin belirlenebilmesi ve buna uygun tedavi uygulanabilmesi için yapılır denebilir. Alerji testi SGK karşılıyor mu sorusu da çok sık kullanılmakla birlikte bu test SGK tarafından karşılanmaktadır.

Amh Testi

Amh testi kısaca; damar yollarından kan alınarak yumurtalıkların kapasitesini belirlemeye yardımcı olur.

Amh testi niçin yapılır noktasında bilinmelidir ki amh testi ile kadınların yumurtalıklarının hangi dönemde daha fazla olgun olacağı belirlenebilmektedir.

Amh testi SGK karşılıyor mu konusuna gelince, amh testi uygulanması SGK tarafından karşılanmaktadır ancak bunun için devlet hastanesindeki hekimin bu testi talep etmesi gereklidir.

Amoklavin

Amoklavin, bakteriyel özellikler barındıran enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Amoklavin nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın klavulanik asit içerdiği bilinmelidir. Bu sayede pek çok dokudaki enfeksiyonlar kolayca tedavi edilir.

Amoklavin SGK karşılıyor mu konusuna gelince ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Amoklavin yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise Amoklavin ilacının yeşil reçete ile satıldığı bilinmektedir.

Andorex Sprey

Andorex sprey; ağız ve bölgesinde oluşan iltihapların tedavi edilmesinde kullanılan bir tür ilaçtır.

Andorex sprey nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç adından da anlaşılacağı üzere sprey formunda olan bir ilaçtır ve ağız bölgesinde oluşan iltihapların önlenmesinde son derece etkilidir.

Andorex sprey SGK karşılıyor mu sorusuna gelince bu sprey SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Andorex sprey yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu sprey yeşil reçete kapsamında bulunur.

Anestol Pomad

Anestol pomad; bazı nedenlere bağlı ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde ve yüzeysel yanıkların tedavi edilmesinde kullanılır.

Anestol pomad nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç krem formülünde üretilmiş bir ilaçtır.

Anestol pomad SGK karşılıyor mu konusuna gelince anestol pomad SGK tarafından karşılanmamaktadır. Anestol pomad yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise yeşil reçete kapsamında reçete edilmektedir.

Abound

Abound; bazı bölgesel yaraların iyileştirilmesinde ve özel diyetlerde kullanılmaktadır.

Abound nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç, özel tıbbi amaçlı beslenme ürünü şeklindedir.

Abound SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ilaç özel bir ilaç olduğu için SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Abound yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bilinmelidir ki abound her iki kategoriye de dahil edilmemektedir.

Acnelyse

Sivilce kremi olarak kullanılan acnelyse özellikle bileşeni sayesinde cilt hücrelerinin beslenerek yenilenmesi için yardımcı olmaktadır.

Acnelyse nasıl bir ilaç sorusuna sivilceler için kullanılan etkili bir krem şeklinde yanıt verilebilir. Kullanıldığı bölgede derinin alt ve üst tabakasını uyararak yenilenmesini sağlar.

Acnelyse SGK karşılıyor mu sorusuna olumsuz yanıt verilmektedir. İlaç, SGK tarafından karşılanmamaktadır. Eczanelerden ücret karşılığında alınmaktadır.

Acnelyse yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise ilaç reçete grubuna girmediği için reçete değerlendirmesi yapılmamaktadır.

Actemra 400 mg

Actemra 400 mg, interlökin-6 isimli protein türünün etkilerini bloke eden bir ilaçtır.

Actemra 400 mg nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç bir çözelti konsantresidir.

Actemra 400 mg SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Actemra 400 mg yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusunda ise bu ilaç kırmızı reçete ile satılan ilaçlar arasında bulunur.

Akıllı ilaç

Akıllı ilaç genellikle kanser tedavisinde kullanılmakta olan ve hedefe yönelik iyileştirmeler yapma amaçlı geliştirilmiş bir ilaçtır.

Akıllı ilaç nasıl bir ilaç sorusuna kısaca hücrelerin anormal seviyesini düzenleyen bir ilaç denebilir.

Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu konusuna gelince de SGK tarafından bu ilaç karşılanmamaktadır.

Akıllı ilaç yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bilinmesi gereklidir ki akıllı ilaçlar kırmızı reçete ile satılmakta olan ilaçlardır.

SGK’nın Karşılamadığı İlaçlar Listesi

Akıllı Kanser İlaçları

Akıllı kanser ilaçları; hücrelerde bulunmakta olan anormal düzeydeki işlevlerin bloke edilmesini sağlayan ilaçlardır. Akıllı kanser ilaçları nasıl bir ilaç noktasında bu ilaçlar direkt olarak kansere neden olan hücreleri hedef almaktadırlar.

Akıllı kanser ilaçları SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Akıllı kanser ilaçları yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaçlar kırmızı reçete kapsamında bulunmaktadırlar.

Akıllı Lens Ameliyatı

Akıllı lens ameliyatı; ağrısız bir şekilde gözün iç kısmındaki doğal lensin çıkartılması işlemidir.

Akıllı lens ameliyatı niçin yapılır sorusuna kısaca işlevini kaybetmiş olan doğal lensin daha iyi bir forma dönüştürülmesi için yapılır denebilir.

Akıllı lens ameliyatı SGK karşılıyor mu sorusu çok fazla merak edilmekle birlikte bu ameliyat SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Aldara Krem

Aldara krem yalnızca hücreli karsinom tanılı rapor adı verilen raporlarla alınabilmektedir. Bu raporlar genellikle cildiye uzmanları ve ürologlar tarafından yazılır.

Aldara krem nasıl bir ilaç noktasında lokal bir krem denebilir.

Aldara krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince de karsinom tanılı rapor ile alındıkları için bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Gerekli raporlar takdim edildiğinde aile hekimleri de bu kremi yazabilirler. Aldara krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise her ikisine de dahil değildir.

Alka Seltzer

Alka Seltzer, her türlü iltihap ve ağrı çeşitlerinde en sık kullanılmakta olan ilaçlardan biridir.

Alka seltzer nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç ağrı kesici ve aynı zamanda ateş düşürücü etkileri sağlayan bir ilaçtır.

Alka seltzer SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Alka seltzer yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunur.

Amniyosentez

Amniyosentez kısaca; henüz hamile iken fetüsün içinde yüzmekte olduğu sıvının içinden bir miktar sıvı alınması işlemidir. Genellikle hamileliğin 32-39. Haftalarında yapılır.

Amniyosentez niçin yapılır konusuna gelince amniyosentez yapılmasının asıl sebebi bebeğin akciğerlerinin kontrol edilmesidir. Bu sayede bebeğin doğmaya hazır olup olmadığı belirlenir.

Amniyosentez SGK karşılıyor mu noktasında bu cerrahi işlem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anjiyo

Anjiyo tedavisi kısaca; bir kateter ile damarların içine girilmesi ve damarlar boyunca ilerlenip kalbi oluşturmakta olan atardamarlara ulaşılması tedavisidir şeklinde açıklanabilir.

Anjiyo niçin yapılır konusuna gelince anjiyo tedavisi kalbi oluşturan damarlara ulaşım gerçekleştirilebilmesi için yapılmaktadır.

Anjiyo SGK karşılar mı sorusu da sık sık merak edilmektedir. Anjiyo tedavisi SGK tarafından karşılanan bir tedavidir.

Anrecta Krem

Anrecta krem, vücudun bazı bölgelerinde bulunan iltihabın önlenmesinde kullanılır.

Anrecta krem nasıl bir ilaç konusunu merak edenler bilmelidir ki bu ilaç beyaz renkli bir merhem formülündedir.

Anrecta krem SGK karşılar mı konusuna gelince, bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anrecta krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında bu krem yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Anti Asidoz

Anti asidoz, kronik bir böbrek yetmezliği tedavi sürecinde kullanılmakta olan ilaçtır.

Anti asidoz nasıl bir ilaç noktasına gelince bu ilaç kandaki asit seviyesini düzenlemede etkili olan bir ilaçtır.

Anti asidoz SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır.

Anti asidoz yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç kırmızı reçete kapsamında bulunur ve yalnızca nefroloji bölümü hekimleri tarafından reçete edilebilir.

Antikor Testi

Antikor testi, kısaca bir kimseden kan örneği alınması işlemidir. Daha net bir ifade ile Covid-19 hastalığı geçirilip geçirilmediğini belirlemek için uygulanan testtir.

Antikor testi niçin yapılır konusuna gelince antikor testi ile bir kişiden alınmış olan kan örneğinde herhangi bir antikorun mevcut olup olmadığını belirlemek için yapılmaktadır.

Antikor testi SGK karşılıyor mu noktasında bu test SGK tarafından karşılanmaktadır.

Anuflex Krem

Anuflex krem; kasların gevşetilmesi tedavisinde kullanılmakta olan bir kremdir. Ayrıca boşaltım sonrasındaki kaşıntı ve ağrıların giderilmesine de yardımcı olur.

Anuflex krem nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç bir merhem formülünde üretilir ve pek çok bitki özünün bir araya getirilmesi ile oluşur.

Anuflex krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince, anuflex krem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Anuflex krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu krem yeşil reçete kapsamına dahil olsa da reçetesiz de satılabilmektedir.

Apranax Fort

Apranax fort, travma sonrası bozuklukların onarılması, eklem ve iskelet yapısı ağrılarının giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Apranax fort nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç hafif dereceli ve orta dereceli ağrıların giderilmesinde son derece etkili bir ilaçtır.

Apranax fort SGK karşılıyor mu sorusuna SGK tarafından karşılanmaktadır demek en doğru cevap olacaktır.

Apranax fort yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunmakta olan bir ilaçtır.

Apikobal Plus

Apikobal plus; çabucak yorulma, sık sık unutkanlık yaşama gibi problemlerin çözülmesine destek olan bir ilaç türüdür.

Apikobal plus nasıl bir ilaç noktasında; bu ilaç vitamin görevi gören bir ilaçtır.

Apikobal plus SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır.

Apikobal plus yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmekte olan bir ilaçtır.

Apranax Plus

Apranax plus; hafif dereceli ve aynı zamanda orta dereceli ağrıların giderilmesinde kullanılan bir ilaçtır.

Apranax plus nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç eklem ve kaslardaki ağrıların giderilmesinde son derece etkili olan bir ilaç türüdür.

Apranax plus SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu bir yönde olacaktır.

Apranax plus yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmiş olan bir ilaçtır.

Arcalion

Arcalion genellikle konsantrasyon bozuklukları ve kronik bazı rahatsızlıklara neden olur.

Arcalion nasıl bir ilaç noktasında yan etkileri çok fazla bulunmamakla birlikte fareler üzerinde ve şizofreni hastalarında hafızayı artırdığı gözlemlenmiştir.

Arcalion SGK karşılıyor mu sorusuna gelince de bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Arcalion yeşil reçete mi kırmızı reçete mi sorusuna verilecek cevap ise kırmızı reçete şeklinde olacaktır.

Arnica Krem

Genellikle bir yere çarpıldığında morlukları tedavi edebilmek için kullanılan arnica krem, ciltte oluşan hemen hemen tüm morlukları kolayca yok edebilme özelliği taşır.

Arnica krem nasıl bir ilaç noktasında kısaca hızlı tedavi eden bir ilaç şeklinde söylenebilir.

Arnica krem SGK karşılıyor mu sorusuna gelince bu krem SGK tarafından karşılanmaktadır.

Arnica krem yeşil reçete mi kırmızı reçete mi konusuna değinmek gerekirse de bu krem yeşil reçeteli olarak satılabilmektedir.

SGK Karşılıyor mu

Artcure

Artcure disk içinde bulunmakta olan osmotik basıncı değiştirerek mekanik etkiler ile birlikte disk hernilerini mevcut boyutundan çok daha büyük boyutlara getirir.

Artcure nasıl bi ilaç noktasında bu ilaç spinal hat adı verilen bölgenin üzerindeki basının azalmasına yardımcı olur.

Artcure SGK tarafından karşılanıyor mu sorusuna gelince önceden karşılanmıyorken artık geri ödeme kapsamına alınarak karşılanmaya başlamıştır.

Artcure yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise ilaç kırmızı reçete ile alınmaktadır.

Artrodar

Artrodar, osteoartrit tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Artrodar nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilaç eklem rahatsızlıkları ve buna bağlı gelişen diğer rahatsızlıkları önleyen bir ilaçtır.

Artrodar SGK karşılıyor mu konusuna verilecek yanıt olumlu olacaktır.

Artrodar yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bu ilaç yeşil reçete grubuna dahil edilmiş bir ilaçtır.

Arveles

Arveles, bir ağrı kesici olma özelliği taşıyan bir kremdir.

Arveles nasıl ilaç konusunda öncelikle bu ilaç kas ve iskeletteki ağrıların çözümlenmesinde kullanılır. Aynı zamanda hafif ve orta şiddetteki ağrıların semptomatik tedavisinde de arveles rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Arveles SGK karşılıyor mu sorusunu soranlar bilmelidir ki bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Arveles kırmızı reçete mi yeşil reçete mi sorusuna gelince de arveles yeşil reçete ile eczanelerden kolaylıkla alınabilen bir ilaçtır.

Asist Plus

Asist plus; solunum yollarında bulunmakta olan balgamın formülünü azaltarak daha çabuk atılmasını sağlayan bir ilaçtır. Asist plus nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç solunum yolları ile birlikte karaciğer yetmezliğinin önlenmesinde de son derece etkili bir ilaçtır.

Asist plus SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt ise olumlu yönde olacaktır.

Asist plus yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç kırmızı reçete kapsamına dahildir.

Asiviral Krem

Asiviral krem; deri enfeksiyonlarının yani uçukların tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür.

Asiviral krem nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç krem formunda bir ilaç olup uçuklara karşı son derece etkilidir.

Asiviral krem SGK karşılıyor mu sorusuna gelince bu krem SGK tarafından karşılanmaktadır.

Asiviral krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu krem yeşil reçete kapsamına dahil edilmiş bir kremdir.

Aspirin

Aspirin; baş ağrısı, diş ağrısı gibi pek çok ağrı türlerinin tedavisinde en sık kullanılan ilaçlardan biridir.

Aspirin nasıl bir ilaç konusuna gelince bu ilaç ağrılara ve yüksek ateşe son derece etkili olan bir ilaçtır.

Aspirin SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır.

Aspirin kırmızı reçete mi yoksa yeşil reçete mi noktasında bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmiş bir ilaçtır.

Atasun Optik

Atasun optik birbirinden farklı gözlük modellerini kişiler ile buluşturur. Hem numaralı gözlükler hem güneş gözlükleri burada rahatça bulunur.

Atasun optik ne firması noktasında bu firma bir gözlük firması olma özelliği taşımaktadır.

Atasun optik SGK ile anlaşması var mı sorusu da sık sık sorulmakla birlikte cevap olumsuz bir yönde olacaktır.

Atezolizumab

Atezolizumab, genellikle küçük çaplı ve büyük çaplı akciğer kanseri tedavi sürecinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür.

Atezolizumab nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç monoklonal antikor ilaç olma özelliği taşımaktadır.

Atezolizumab SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt, olumsuz olacaktır.

Atezolizumab yeşil reçete mi yoksa kırmızı mı konusunda ise bu ilaç kırmızı reçeteli ilaçlar arasındadır.

Augmentin 1000 mg

Augmentin 1000 mg, enfeksiyonları yok etme amaçlı kullanılır. Augmentin 1000 mg nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç antibaktariyel özellikler geliştirmiş bir ilaçtır.

Augmentin 1000 mg SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır. Augmentin 1000 mg yeşil reçete mi yoksa kırmızı mı sorusuna verilecek cevap ise yeşil reçete şeklindedir.

Azelderm

Azelderm; sivilce ve güneş gibi faktörler yüzünden meydana gelen diğer lekelerin tedavisinde çok sık kullanılmaktadır. Azelderm nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilaç azelaik asit miktarını daha fazla bulundurmakta olan bir ilaç olup son derece etkilidir.

Azelderm SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır. Azelderm yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete kapsamına girmektedir.

Azosilin

Azosilin, idrar yolları enfeksiyonlarından kurtulmak ve aynı zamanda da korunmak için kullanılmakta olan bir ilaçtır. Azosilin nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç en fazla etki gösteren penisilin grubu ilaçları arasında bulunmaktadır.

Azosilin SGK karşılıyor mu sorusuna gelince, bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Azosilin yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusuna ise yeşil reçete cevabı en doğru cevap olacaktır.

Batikon

Batikon, çok geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Genellikle küçük çaplı yaraların ilk tedavisinde kullanımı tercih edilir. Batikon nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç antiseptik solüsyon olma özelliği taşıyan bir tür ilaçtır.

Batikon SGK karşılıyor mu konusuna gelince batikon alımı gerçekleştirildiğinde ücret SGK tarafından karşılanmaktadır. Batikon yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise batikon her iki reçete kapsamında da bulunmamaktadır.

Benexol

Benexol kısaca; B12, B1 ve B6 vitaminlerinin eksik olması durumunda kullanılmaktadır. Benexol nasıl bir ilaç konusunda bilinmelidir ki benexol ile eklem ağrıları, halsizlik şikayetleri gibi problemler son derece çözülmektedir.

Benexol SGK karşılıyor mu konusuna gelince, benexol SGK tarafından karşılanmamaktadır. Benexol yeşil reçeteli mi yoksa kırmızı reçeteli mi satılmaktadır noktasında bu ilaç yeşil reçete kapsamında satılır.

Bengay Krem

Bengay krem; bir çeşit ağrı giderici görevi görür ve aynı zamanda iltihapların giderilmesinde de son derece etkilidir. Bengay krem nasıl bir ilaç noktasında krem ağrıya neden olan bölgelere uygulandığında damarların genişletilip serin bir his vermesini sağlar, böylece de ağrıyı yok eder.

Bengay krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince, bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bengay krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu krem yeşil reçete kapsamında bulunmaktadır.

Bepanthol Krem

Bepanthol krem bir çeşit cilt bakım ürünüdür. Kuruyan ve aynı zamanda çatlayan cildin tedavi edilmesinde kullanılır. Bepanthol krem nasıl bir ilaç konusuna gelince bu krem cildin uzun süre nemli kalmasını sağlayan bir kremdir.

Bepanthol krem SGK karşılıyor mu konusu sık sık merak edilmektedir. Ancak bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bepanthol krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında bu krem her iki reçete grubuna da dahil edilmemektedir. Direkt olarak eczaneden alınabilir.

Biogaia Gaz Damla

Biogaia gaz damla, sindirim sisteminde ve aynı zamanda boşaltım sisteminde ortaya çıkan sorunların önlenmesi tedavisinde kullanılmaktadır. Biogaia gaz damla nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç adından da anlaşılmakta olduğu üzere damla formülünde üretilmiş olan bir ilaçtır. Kabız olma ve ishal olma durumlarına karşı son derece etkilidir.

Biogaia gaz damla SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu damla SGK tarafından karşılanmamaktadır. Biogaia gaz damla yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise damla her iki reçete kapsamında da bulunmamaktadır.

Bipap Cihazı

Bipap cihazı, üst solunum yolu enfeksiyonlarının saptanmasında ve aynı zamanda da akciğer rahatsızlıklarının tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Bipap cihazı niçin kullanılır konusuna gelince yukarıda da bahsedilmiş olduğu gibi bu cihaz sayesinde üst solunum yolları ve akciğerlerdeki tıkanıklıklar tespit edilir.

Bipap cihazı SGK karşılıyor mu noktasında bilindiği üzere medikal ürünlerin ücretlerinin tamamı SGK tarafından karşılanmıyor.

Holep Ameliyatı

Holep ameliyatı, prostatların büyümesi durumunda uygulanmakta olan bir çeşit tedavi yöntemidir. Hastanın belden aşağısı uyuşturularak yapılır ve hasta 1 gün içerisinde toparlanmış bir seviyeye gelebilir. Holep ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince; Holep ameliyatı idrar yollarının tıkanmasına neden olan prostatın çıkarılması için yapılmaktadır.

Holep ameliyatı SGK karşılıyor mu noktasında bu ameliyat SGK ile anlaşmalı hastanelerde gerçekleştirildiğinde SGK tarafından karşılanmaktadır.

Parkison Beyin Pili Ameliyatı

Parkison beyin pili ameliyatı, beynin bazı bölgelerinin bir çeşit sinir ile uyarılması tedavisidir. Parkison beyin pili ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince bu ameliyat genetik titreme bozukluklarının önlenmesi ve obsesis kompulsif bozukluğu gibi psikolojik hastalıkların tedavisi için yapılmaktadır. Parkison beyin pili ameliyatı SGK karşılıyor mu noktasında bu ameliyat SGK kapsamında bulunmamaktadır.

Bacoderm

Bacoderm; yanızca cilt üzerinde kullanılan ve antibakteriyel özellikleri gelişmiş olan bir kremdir.

Bacoderm nasıl bir ilaç sorusuna kısaca enfeksiyonların giderilmesinde etkili olan ve cilt üzerine uygulanan bir ilaçtır demek en doğru cevap olur.

Bacoderm SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bacoderm yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında kremin yeşil reçete ile satıldığı bilinmektedir.

Bactroban

Bactroban; ciltte bakteri oluşumunun meydana gelmesini tamamen önleyen antibiyotik bir kremdir.

Bactroban nasıl bir ilaç sorusuna da kısaca antibiyotik ve krem formülünde üretilmiş bir ilaçtır denebilir.

Bactroban SGK karışılıyor mu konusuna gelince bu krem SGK tarafından karşılanmaktadır. Bactroban yeşil reçete mi veya kırmızı reçete mi konusunda ise kremin yeşil reçete kapsamında olduğu bilinir.

Bademcik Ameliyatı

Bademcik ameliyatı, bademciklerin cerrahi yöntemler aracılığıyla alınması işlemidir.

Bademcik ameliyatı niçin yapılır sorusuna kısaca boğazda meydana gelen kronik ve şiddetli ağrılara sebep olan bademciklerin alınması ve bu ağrıların sonlandırılması için yapılır denebilir.

Bademcik ameliyatı SGK karşılıyor mu sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu ameliyatın SGK tarafından karşılandığı bilinir.

Balık Yağı

Balık yağı, ağrılı bölgelerde meydana gelen şişlikleri gözle görülür seviyede azaltmaya yardımcı olur ve Omega-3 desteği sağlar.

Balık yağı niçin kullanılır sorusuna kısaca kolestrol seviyesinin düzeltilmesi, kalp ve damar sağlığının korunması için kullanılır denebilir.

Balık yağı SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu yağ özel gruba dahil olduğu için SGK tarafından karşılanmaz.

Baricus Jel

Baricus jel çeşitli faktörlerden dolayı meydana gelen yara gibi izlerin giderilmesi tedavisinde kullanılır.

Baricus jel nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilaç adından da anlaşılacağı üzere jel formülündedir ve dokuları son derece iyileştirir.

Baricus jel SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu jel SGK tarafından karşılanmamaktadır. Baricus jel yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise jelin yeşil reçete ile satıldığı bilinmektedir.

Basur Ameliyatı

Basur ameliyatı, makat olarak isimlendirilen derinin kesilerek lazer ışınları ile hemoroidin alınması işlemidir.

Basur ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince; dışkılama sonrasında ağrı ve kanama durumlarına neden olan hemoroidlerin o bölgeden uzaklaştırılması için yapılır.

Basur ameliyatı SGK karşılıyor mu sorusu da sık sık merak edilmekle birlikte bu ameliyat SGK tarafından karşılanır.

Bemiks C

Bemiks c, vitamin eksikliklerinin giderilmesinde büyük rol oynayan bir tür vitamin ilacıdır.

Bemiks c nasıl bir ilaç konusuna gelince, bu ilaç sayesinde C vitamini eksiklikleri büyük oranda giderilmektedir.

Bemiks c SGK karşılıyor mu konusunda ise, bu vitamin ilacı SGK tarafından karşılanmaktadır. Bemiks yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusuna verilecek yanıt yeşil reçete şeklinde olacaktır.

Biosteron

Biosteron, üreme organlarını, meme bezlerini ve kemik yapılarını hedef alarak geliştirilmiştir.

Biosteron nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın DHEA eksikliği problemlerinin giderilmesinde etkili olduğu söylenebilir.

Biosteron SGK karşılıyor mu konusuna gelince SGK tarafından karşılanmaktadır. Biosteron yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunur.

Bisolnatur Şurup

Bisolnatur şurup, kuru ve aynı zamanda da balgamlı öksürüklerin tedavisinde kullanılır.

Bisolnatur şurup nasıl bir ilaç noktasına kısaca öksürüklerin giderilmesinde son derece etkili bir ilaç denebilir.

Bisolnatur şurup SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu şurup formülündeki ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Bisolnatur şurup yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi diye soracak olursanız da bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunur.

Bit ilacı

Bit ilacı, özelliklerde saçlarda görünen bit sorunun çözülmesine birebir ilaçtır.

Bit ilacı nasıl bir ilaç diye merak ediyorsanız bu ilaç saçlarda meydana gelen pire ve bit oluşumlarının tamamen giderilmesine yarar.

Bit ilacı SGK karşılıyor mu konusunda bu ilaç SGK tarafından karşılanmamaktadır. Bit ilacı yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçetemi noktasında hiçbir reçete grubuna dahil edilememektedir.

Biyonik kulak

Biyonik kulak, işitme kaybını ortadan kaldırma amaçlı uygulanan bir ameliyat yöntemidir.

Biyonik kulak niçin yapılır konusuna gelince biyonik kulak orta derece ve ileri derece meydana gelen işitme problemlerinin tedavisi için yapılır.

Biyonik kulak SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ameliyat SGK kriterlerine uygun şekilde bir durum söz konusu olduğunda karşılanmaktadır.

Blefaroplasti

Blefaroplasti ameliyatı; doğal sebepler, çevresel faktörler veya herhangi bir kaza sonucu göz kapağı düşen insanlara uygulanmaktadır.

Blefaroplasti ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince alt ve üst göz kapağında sarkma gibi problemler yaşayn insanların gözkapaklarının normal seviyeye kaldırılması için yapılır.

Blefaroplasti ameliyatı SGK karşılıyor mu noktasında bu ameliyatın SGK tarafından karşılanmadığı bilinmektedir.

Boğaz Pastili

Boğaz pastili, tükürük bezlerinin çalışmasına yardımcı olarak yutkunma aşamasının daha rahat gerçekleştirilmesini sağlar.

Boğaz pastili nasıl bir ilaç sorusuna kısaca antibakteriyel özellikleri sayesinde boğazı son derece rahatlatan bir ilaçtır denebilir.

Boğaz pastili SGK karşılıyor mu konusuna gelince pastil SGK tarafından karşılanmaktadır. Boğaz pastili yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında ilacın yeşil reçete ile satıldığı bilinmektedir.

Boğaz Spreyi

Boğaz spreyi, hastaların boğazında bulunan bakteri ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Boğaz spreyi nasıl bir ilaç sorusuna kısaca boğazda bulunan enfeksiyonların giderilmesinde büyük rol oynayan sprey formülünde bir ilaçtır denebilir.

Boğaz spreyi SGK tarafından karşılanıyor mu noktasında bu spreyin SGK tarafından karşılandığını söyleyebiliriz. Boğaz spreyi yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Botoks

Botoks, sinir uçları bölgesindeki sinirlerin yayılımını sağlayarak sarkık görünümün gerdirilmesi işlemidir. Alın, yanak, çene ve göz çevresine yapılabilmektedir.

Botoks niçin yapılır konusuna gelince, ilerleyen yaş ile birlikte yüz bölgesinde oluşan sarkmaların gerdirilerek daha genç bir görüntüye ulaşmak amacı ile yapılmaktadır.

Botoks SGK karşılıyor mu noktasında, botoks işlemi SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Boy Uzatma Ameliyatı

Boy uzatma ameliyatı, kemiklerin cerrahi işlemler ile kesilip boya eklenmesi işlemidir.

Boy uzatma ameliyatı niçin yapılır sorusuna kısaca boyunun mevcut uzunluğundan memnun olmayan ve bunun sosyal yaşantısını dahi etkilediğini düşünen kişilerin boylarının uzaması için yapılır denebilir.

Boy uzatma ameliyatı SGK karışılıyor mu diye merak ediyorsanız, bu ameliyat SGK tarafından karşılanmayan ameliyatlar arasındadır.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatı, boynun sağ ön tarafı baz alınarak genel anestezi etkisinde yapılan bir ameliyat türüdür.

Boyun fıtığı ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince bu ameliyatın yapılma sebebi fizik tedaviye ve ilaç tedavilerine cevap vermeyen omurilik yapısının düzeltilmesidir.

Boyun fıtığı ameliyatı SGK karşılıyor mu noktasında ise bu ameliyat SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Brilinta

Brilinta, yalnızca yetişkinlerde kullanılmakta olan bir çeşit kan pıhtılaşması önleyicidir.

Brilinta nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilacın kalp krizi geçirmiş olanlar için geliştirildiği bilinmektedir.

Brilinta SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Brilinta yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince, bu ilaç kırmızı reçeteli olarak satılmaktadır.

Buhar Makinesi

Buhar makinesi, havada bulunan toz ve bakterilerin suya hapsolmasını sağlayarak havanın temiz kalmasını sağlamaktadır.

Buhar makinesi niçin kullanılır konusunda ise; boğaz, cilt ve dudak kuruluğu gibi kuruluk problemlerinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Buhar makinesi SGK karşılıyor mu konusuna gelince, 6 yaşın altındaki hastalar için karşılanmakta iken diğer kişiler için karşılanmamaktadır.

Burun Ameliyatı

Burun ameliyatı, gerek solunum problemleri nedeni ile gerekse estetik problemler nedeni ile yapılan ameliyattır.

Burun ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince solunum problemi yaşayan, burnunda kemik eğriliği olan ve bu durumların hayat kalitesini düşürmesinden dolayı yapılmaktadır.

Burun ameliyatı SGK karşılıyor mu noktasında bu ameliyatın SGK anlaşmalı hastanelerde karşılandığı bilinmelidir.

Burun Spreyi

Burun spreyi, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda, hastaların daha rahat nefes alabilmesine yönelik geliştirilmiş olan spreydir.

Burun spreyi nasıl bir ilaç noktasında, bu ilaç sayesinde soğuk algınlığı problemleri daha rahat bir şekilde atlatılmaktadır.

Burun spreyi SGK karşılıyor mu konusuna gelince, bu sprey SGK tarafından karşılanmaktadır.

Burun spreyi yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusunda ise bu ilaç kırmızı reçete ile satılmaktadır.

Buscopan Plus

Buscopan plus, mide ve bağırsaklarda meydana gelen ani ağrılar ve şiddetli kasılmaların onarılmasında kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Buscopan plus nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın spazmlara ve idrar yollarına karşı son derece etkili olan bir ilaç olduğu bilinmektedir.

Buscopan plus SGK karşılıyor mu konusuna gelince, bu ilaç SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Buscopan plus yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunur.

Büyüme Hormonu İğnesi

Büyüme hormonu iğnesi ile Turner Sendromu ve Kronik Böbrek Yetmezliği hastalıkları tedavi edilir.

Büyüme hormonu iğnesi niçin yapılır konusuna gelince çocuklarda büyüme geriliğine neden olan hormonların sağlanarak çocukların normal şartlarda büyümesi için yapılır.

Büyüme hormonu iğnesi SGK karşılıyor mu sorusu çok sık merak edilmekle birlikte bu iğne SGK tarafından ne yazık ki karşılanmamaktadır.

Byetta

Byetta, diyabet hastalarının tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç çeşididir.

Byetta nasıl bir ilaç konusuna gelince bu ilaç kan şekerini düzenleme amacı ile enjekte edilen bir ilaç olma özelliği taşımaktadır.

Byetta SGK karşılıyor mu konusunda bu ilacın SGK tarafından karşılandığı bilinmektedir.

Byetta yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında bu ilaç yeşil reçete ile satılmaktadır.

Bypass Ameliyatı

Bypass ameliyatı, koroner arter olarak isimlendirilen atardamarın tıkanıklığını açma işlemidir.

Bypass ameliyatı niçin yapılır konusuna gelince bu ameliyat ameliyat gerektirmeyen işlemlerin bir işlemi çözmemesi durumunda yapılır. Bu sayede atardamar tıkanıklığı sorunu giderilmiş olur.

Bypass ameliyatı SGK karşılıyor mu, noktasında bu ameliyatın SGK ile anlaşması olan hastanelerde karşılanmakta olduğu bilinmektedir.

C vitamini

C vitamini, vitamin eksikliği yaşamakta olan kişilerin tedavisinde kullanılmaktadır.

C vitamini nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın vitamin eksikliklerini önlemede son derece etkili olduğu bilinmektedir.

C vitamini SGK tarafından karşılanıyor mu konusuna gelince bu vitamin ilacı SGK tarafından karşılanmaktadır.

C vitamini yeşil reçete mi kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunmaktadır.

Cec 1000 mg

Cec 1000 mg, kronik bronşit ve akut alevlenmesi gibi hastalık durumlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Cec 1000 mg nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın aynı zamanda deri ve doku tedavisinde de kullanıldığı bilinmektedir.

Cec 1000 mg SGK karşılıyor mu konusuna gelince ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Cec 1000 mg yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunmaktadır.

Ceftinex

Ceftinex, bakteri hücrelerinin yol açtığı enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.

Ceftinex nasıl bir ilaç noktasında, orta kulak iltihabı gibi iltihapların çözülmesinde etkili bir ilaç olduğu da bilinmelidir.

Ceftinex SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Ceftinex yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi noktasında, bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunmaktadır.

Champix

Champix, sigarayı bırakmak isteyen kişiler tarafından kullanılmakta olan bir çeşit ilaçtır.

Champix nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın sigarayı bırakmak isteyenlere son derece yardımcı olduğu bilinmektedir.

Champix SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ilaç SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Champix yeşil reçete mi kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç her iki reçete kapsamında da bulunmamaktadır.

SON GÜNCELLEME 26.12.2022 TARİHİNDE YAPILMIŞTIR.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.