E-Nabiz

Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu (2022 Güncel Liste)

17.06.2022
145
Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu (2022 Güncel Liste)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eczaneden ilaç almadan önce en çok merak ettiği sorunların arasında sgk karşılıyor mu ve hangi reçeteye tabidir bulunmaktadır. Bizlerde bu yazıda sizlere güncel ilaç listesinin karşılandığını veya karşılanmadığının yanında ayrıca kırmızı reçete mi, yeşil reçete mi veya beyaz reçeteli mi onu anlatmaya çalışacağız. Güncel 2022 listesidir, ileriki yıllarda sık sık güncelleme yapacağız.

Abilify

Abilify isimli ilaç şizofreni rahatsızlıkları ve bipolar tedavisinde kullanılmaktadır.

Abilify nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç; yetişkin ergenlerde kullanılan, karakterize olmuş hastalığın tedavisini sağlamada etkili bir ilaçtır.

Abilify SGK karşılar mı sorusu sık sık merak edilmekle birlikte bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Abilify yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusuna gelince bu ilaç kırmızı reçete kapsamında bulunmaktadır.

Ablasyon

Ablasyon; kalpte bulunan ritim bozukluklarının onarılmasını amaçlamakta olan bir tedavidir.

Ablasyon niçin yapılır konusunda bilinmelidir ki bu tedavi sorunlu bölgeyi yok etmek için uygulanmaktadır. Ablasyon tedavisi adyo frekans adı verilen enerji ile uygulanmaktadır.

Ablasyon SGK karşılar mı konusuna gelince de Ablasyon tedavisi SGK tarafından karşılanmakta olup bu tedavi kardiyologlar tarafından uygulanmaktadır.

Acidpass

Acidpass, sindirim sistemi ve metabolizmayı düzene sokma amaçlı kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Acidpass nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç, çiğneme tableti şeklinde üretilmiş bir ilaç olmaktadır.

Acidpass SGK karşılıyor mu sorusu evet karşılanıyor şeklinde yanıtlanmaktadır. Acidpass yeşil reçete mi yoksa kırmızı mı sorusuna gelince bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil bir ilaçtır.

Acnemix

Acnemix, sivilce tedavisinde kullanılan ve jel formülünde üretilmiş olan bir ilaçtır.

Acnemix nasıl bir ilaç noktasına bu ilaç için; sivilce ve sivilce izlerini geçirmede son derece etkili bir ilaç şeklinde yanıt verilebilir.

Acnemix SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt ise olumlu olmaktadır. Acnemix yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç herhangi bir reçete grubuna dahil edilmemiştir.

Advantan Krem

Advantan krem, iltihapların azaltılmasında ve alerjilerin önlenmesinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür. Advantan krem nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç krem formundadır; damarları daraltmada ve iltihapların minimum seviyeye indirilmesinde son derece etkili bir ilaçtır.

Advantan krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince, cevap olumlu yönde olacaktır. Advantan krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu krem yeşil reçete kapsamındadır.

Aftoral

Aftoral; diş, diş eti ve dil problemlerine yol açan atıfların tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Aftoral nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç sprey formülünde sunulmakta olan bir ilaçtır.

Aftoral SGK karşılıyor mu konusunda bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır. Aftoral yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusu da çok sık sorulmakla birlikte bu ilaç yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Bu İlaçları SGK Karşılıyor mu 2022 Güncel Liste

Agnucaston

Agnucaston; siklus bozukluğu problemlerinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Agnucaston nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç adet döngüsünün normale dönmesini etkili bir şekilde sağlayan ilaçtır.

Agnucaston SGK karşılıyor mu sorusuna kısaca bu ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır demek daha doğru olacaktır. Agnucaston yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaç yeşil reçete ile satılmaktadır.

Aklovir Krem

Aklovir krem; deri enfeksiyonlarına neden olan faktörlerin engellenmesi için kullanılmakta olan bir çeşit ilaçtır.

Aklovir krem nasıl bir ilaç noktasında adından da anlaşılacağı üzere bu ilaç krem formülünde olan ve son derece etkili olan bir ilaç türüdür.

Aklovir krem SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumlu yönde olacaktır. Aklovir krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise aklovir yeşil reçete kapsamına dahil edilmiştir.

Aknetrent

Aknetrent, sivilce ve sivilce izleri tedavisinde kullanılmakta olan bir ilaç türüdür.

Aknetrent nasıl bir ilaç noktasında ise bu ilaç sivilcelere karşı son derece etkili olduğu bilinmekte olan bir ilaçtır.

Aknetrent SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt bir kısmını karşılıyor şeklinde olacaktır. Aknetrent yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusuna ise kırmızı reçete şeklinde cevap verilmesi daha doğru olacaktır.

Alerji Aşısı

Alerji aşısı kısaca kişinin alerjik reaksiyon gösterdiği maddenin belirlendikten sonra bu maddenin düzenli aralıklar ve artan dozlar şeklinde kişiye uygulanmasıdır.

Alerji aşısı nasıl bir ilaç noktasında bağışıklık sistemini düzenleyen bir ilaç denebilir.

Alerji aşısı SGK karşılıyor mu konusuna gelince de bu aşılar SGK tarafından karşılanmaktadır. Alerji aşıları öncelikle akciğer hastalıkları uzmanları tarafından uygulanmakla birlikte diğer uzmanlar tarafından da rahatlıkla uygulanmaktadır. Alerji aşısı yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu aşı bir reçete grubuna dahil değildir.

Alerji Testi

Alerji testi; kaşıntı, vücudun bazı bölgelerinde kabarıklar çıkması gibi nedenler sonucunda başvurulan yöntemdir.

Alerji testi niçin yapılır sorusuna ise kısaca vücutta alerjik bir reaksiyona neden olan faktörlerin belirlenebilmesi ve buna uygun tedavi uygulanabilmesi için yapılır denebilir. Alerji testi SGK karşılıyor mu sorusu da çok sık kullanılmakla birlikte bu test SGK tarafından karşılanmaktadır.

Amh Testi

Amh testi kısaca; damar yollarından kan alınarak yumurtalıkların kapasitesini belirlemeye yardımcı olur.

Amh testi niçin yapılır noktasında bilinmelidir ki amh testi ile kadınların yumurtalıklarının hangi dönemde daha fazla olgun olacağı belirlenebilmektedir.

Amh testi SGK karşılıyor mu konusuna gelince, amh testi uygulanması SGK tarafından karşılanmaktadır ancak bunun için devlet hastanesindeki hekimin bu testi talep etmesi gereklidir.

Amoklavin

Amoklavin, bakteriyel özellikler barındıran enfeksiyonların tedavi edilmesinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Amoklavin nasıl bir ilaç noktasında bu ilacın klavulanik asit içerdiği bilinmelidir. Bu sayede pek çok dokudaki enfeksiyonlar kolayca tedavi edilir.

Amoklavin SGK karşılıyor mu konusuna gelince ilaç SGK tarafından karşılanmaktadır.

Amoklavin yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise Amoklavin ilacının yeşil reçete ile satıldığı bilinmektedir.

Andorex Sprey

Andorex sprey; ağız ve bölgesinde oluşan iltihapların tedavi edilmesinde kullanılan bir tür ilaçtır.

Andorex sprey nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç adından da anlaşılacağı üzere sprey formunda olan bir ilaçtır ve ağız bölgesinde oluşan iltihapların önlenmesinde son derece etkilidir.

Andorex sprey SGK karşılıyor mu sorusuna gelince bu sprey SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Andorex sprey yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu sprey yeşil reçete kapsamında bulunur.

Anestol Pomad

Anestol pomad; bazı nedenlere bağlı ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesinde ve yüzeysel yanıkların tedavi edilmesinde kullanılır.

Anestol pomad nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç krem formülünde üretilmiş bir ilaçtır.

Anestol pomad SGK karşılıyor mu konusuna gelince anestol pomad SGK tarafından karşılanmamaktadır. Anestol pomad yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise yeşil reçete kapsamında reçete edilmektedir.

Abound

Abound; bazı bölgesel yaraların iyileştirilmesinde ve özel diyetlerde kullanılmaktadır.

Abound nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç, özel tıbbi amaçlı beslenme ürünü şeklindedir.

Abound SGK karşılıyor mu konusuna gelince bu ilaç özel bir ilaç olduğu için SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Abound yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bilinmelidir ki abound her iki kategoriye de dahil edilmemektedir.

Acnelyse

Sivilce kremi olarak kullanılan acnelyse özellikle bileşeni sayesinde cilt hücrelerinin beslenerek yenilenmesi için yardımcı olmaktadır.

Acnelyse nasıl bir ilaç sorusuna sivilceler için kullanılan etkili bir krem şeklinde yanıt verilebilir. Kullanıldığı bölgede derinin alt ve üst tabakasını uyararak yenilenmesini sağlar.

Acnelyse SGK karşılıyor mu sorusuna olumsuz yanıt verilmektedir. İlaç, SGK tarafından karşılanmamaktadır. Eczanelerden ücret karşılığında alınmaktadır.

Acnelyse yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise ilaç reçete grubuna girmediği için reçete değerlendirmesi yapılmamaktadır.

Actemra 400 mg

Actemra 400 mg, interlökin-6 isimli protein türünün etkilerini bloke eden bir ilaçtır.

Actemra 400 mg nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç bir çözelti konsantresidir.

Actemra 400 mg SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Actemra 400 mg yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi sorusunda ise bu ilaç kırmızı reçete ile satılan ilaçlar arasında bulunur.

Akıllı ilaç

Akıllı ilaç genellikle kanser tedavisinde kullanılmakta olan ve hedefe yönelik iyileştirmeler yapma amaçlı geliştirilmiş bir ilaçtır.

Akıllı ilaç nasıl bir ilaç sorusuna kısaca hücrelerin anormal seviyesini düzenleyen bir ilaç denebilir.

Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu konusuna gelince de SGK tarafından bu ilaç karşılanmamaktadır.

Akıllı ilaç yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bilinmesi gereklidir ki akıllı ilaçlar kırmızı reçete ile satılmakta olan ilaçlardır.

SGK’nın Karşılamadığı İlaçlar Listesi

Akıllı Kanser İlaçları

Akıllı kanser ilaçları; hücrelerde bulunmakta olan anormal düzeydeki işlevlerin bloke edilmesini sağlayan ilaçlardır. Akıllı kanser ilaçları nasıl bir ilaç noktasında bu ilaçlar direkt olarak kansere neden olan hücreleri hedef almaktadırlar.

Akıllı kanser ilaçları SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Akıllı kanser ilaçları yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise bu ilaçlar kırmızı reçete kapsamında bulunmaktadırlar.

Akıllı Lens Ameliyatı

Akıllı lens ameliyatı; ağrısız bir şekilde gözün iç kısmındaki doğal lensin çıkartılması işlemidir.

Akıllı lens ameliyatı niçin yapılır sorusuna kısaca işlevini kaybetmiş olan doğal lensin daha iyi bir forma dönüştürülmesi için yapılır denebilir.

Akıllı lens ameliyatı SGK karşılıyor mu sorusu çok fazla merak edilmekle birlikte bu ameliyat SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Aldara Krem

Aldara krem yalnızca hücreli karsinom tanılı rapor adı verilen raporlarla alınabilmektedir. Bu raporlar genellikle cildiye uzmanları ve ürologlar tarafından yazılır.

Aldara krem nasıl bir ilaç noktasında lokal bir krem denebilir.

Aldara krem SGK karşılıyor mu konusuna gelince de karsinom tanılı rapor ile alındıkları için bu krem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

Gerekli raporlar takdim edildiğinde aile hekimleri de bu kremi yazabilirler. Aldara krem yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda ise her ikisine de dahil değildir.

Alka Seltzer

Alka Seltzer, her türlü iltihap ve ağrı çeşitlerinde en sık kullanılmakta olan ilaçlardan biridir.

Alka seltzer nasıl bir ilaç noktasında bu ilaç ağrı kesici ve aynı zamanda ateş düşürücü etkileri sağlayan bir ilaçtır.

Alka seltzer SGK karşılıyor mu sorusuna verilecek yanıt olumsuz yönde olacaktır.

Alka seltzer yeşil reçete mi yoksa kırmızı reçete mi konusunda bu ilaç yeşil reçete kapsamında bulunur.

Amniyosentez

Amniyosentez kısaca; henüz hamile iken fetüsün içinde yüzmekte olduğu sıvının içinden bir miktar sıvı alınması işlemidir. Genellikle hamileliğin 32-39. Haftalarında yapılır. Amniyosentez niçin yapılır konusuna gelince amniyosentez yapılmasının asıl sebebi bebeğin akciğerlerinin kontrol edilmesidir. Bu sayede bebeğin doğmaya hazır olup olmadığı belirlenir.

Amniyosentez SGK karşılıyor mu noktasında bu cerrahi işlem SGK tarafından karşılanmamaktadır.

SON GÜNCELLEME 22.06.2022 TARİHİNDE YAPILMIŞTIR.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.