E-Nabiz

E Nabız soy ağacı

23.12.2021
E Nabız soy ağacı

E Devlet uzun bir zamandır e nabız soy ağacı oluşturma kapsamında bir hizmet vermektedir. E devlet üzerinden verilen bu hizmette alt-üst soy bilgisi öğrenilerek vatandaş geçmişini öğrenebilecek. Çoğu kişi bu uygulama sayesinde geçmişini tanırken birçok vatandaş ise bu uygulamadan haberdar değil.

Soy Ağacı Uygulaması Nasıl Yapılır Nereden Öğrenilir?

E devlet üzerinden soy ağacınıza ulaşabilirsiniz. Ancak takip etmeniz gereken adımlar vardır. Öncelikle 11 haneli T.C kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek kimlik doğrulaması yapmanız gerekir. E devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. E devletinize giriş yaptıktan sonra arama kısmına girerek Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama seçeneğine tıklayarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün sayfasına yönlendiriliyorsunuz.

Bu sayfa da Alt-üst soy bilgisi öğrenme talebiniz alınmış olur. Sonrasında yetkililer sizin aile soy ağacı raporunuzu hazırlayacaktır. Sisteme bağlı yoğunluk sebebi ile raporunuz birkaç gün içerisinde hazırlanıp sisteme yüklenecektir. Sisteme uygulamanın başlangıç zamanlarında oluşan yoğunluk sebebi ile sisteme kota getirilmiştir. Raporunuz hazırlandıktan sonra sisteme tekrar girdiğinizde beklemek zorunda kalmayacaksınız. Soy ağacı uygulaması yaklaşık olarak 19. Yüzyıla kadar olan soy ağacını göstermekte fakat durum kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Soy ağacı uygulamasından isteyen kullanıcılar soy ağacı listesini belge şeklinde çıktı alabilmektedir. Soy ağacı uygulaması ile halk arasında yaygın olan soy merakı giderilerek uzun süren tartışmalarda son bulacak.

Özellikle bazı vatandaşların soy ağacını öğrenmesi sonucu Bulgar veya Boşnak Göçmeni olmadıklarını öğrendi. Avrupa birliğine üye olan ülkeler özellikle çifte vatandaşlık alabilmek için hemen başvuruda bulundu. Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler hukuk büroları vasıtası ile ülkelerin Adalet ve Dışişleri ya da İç İşleri bakanlıklarıyla iletişime geçerek başvuruda bulunabiliyor.

Soya ağacı linki: https://www.turkiye.gov.tr/nvi-alt-ust-soy-bilgisi-sorgulama

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.