E-Nabiz

Aile hekimi doğum kontrol hapı yazar mı?

27.01.2022
Aile hekimi doğum kontrol hapı yazar mı?

Aile hekimi doğum kontrol hapı yazar mı, aile hekimi doğum kontrol hapı verir mi, aile hekimi ücretsiz doğum kontrol hapı verir mi ve aile hekimi doğum kontrol hapı ücreti gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile planlaması son derece önemli bir konudur. Aile planlamasının yapılabilmesi adına doğum kontrol hapı aile hekimi tarafından yazılıp yazılmadığı en merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Aile hekimi doğum kontrol hapı yazar mı?

Sağlıklı aileler oluşturmak adına aile planlaması yapılması ve bu doğrultuda hareket etmek çok önemlidir. Özellikle ekonomik şartların ağırlaşması ile birlikte doğum kontrolünün sağlanması aile içi düzenlemede etkili olacaktır. Aile sağlığı merkezlerinde cinsel sağlık ve doğum, emzirme gibi süreçlerde halkın bilgilenmesinde oldukça başarılıdır. Aile sağlığı hem erkeklerde hem de kadınlarda cinselliğin sağlıklı yaşanmasını baz almaktadır. Bu nedenle aile planlamasına katkıda bulunarak erkeklere prezervatif kadınlarda ise doğum kontrol hapının kullanılmasına olanak tanır.

Aile sağlık merkezi doğum kontrolünü destekleyici doğum kontrolü hapı ve prezervatif kullanımı sağlayabilmektedir. Ancak doğum kontrol haplarını düzenli bir şekilde aile sağlık merkezlerinde sağlamak oldukça zordur. Aile hekimi doğum kontrolü hapı yazabilmektedir. Ancak bu özel ihtiyaçlardan biri olduğu için devlet tarafından karşılanmamaktadır. Dolayısı ile yazdırsanız bile ücretli olarak almak durumunda kalacağınızı belirtelim. Eğer doğum kontrolünden ücretsiz faydalanmak istiyorsanız aile sağlık merkezinde bulunan hemşirenize durumu anlatıp doğum kontrol hapı veya prezervatif isteğinde bulunabilirsiniz. Sağlık bakanlığından temin edilen bir doğum kontrolü hapı var ise ücretsiz olarak alabilirsiniz. Şu an itibari ile aile sağlığında yazılan özel bir doğum kontrolü hapı bulunmamaktadır.

Aile hekimi doğum kontrol hapı ücreti

Aile sağlığı merkezlerinde yazılan doğum kontrol hapı bulunmamaktadır. Aslına bakılırsa doğum kontrolü hapları da aile merkezlerinde oldukça zor bulunmaktadır. Birçok kişi aile planlamasının sağlıklı olabilmesi adına mecburen ücretli olarak eczanelerden temin etmek zorunda kalmaktadır. Özellikle kırsal kesimlerde bile aile sağlığı merkezi doğum kontrol hapı temin edilememektedir. Genel olarak aile sağlıklarında belirli zamanlarda ücretsiz kullanım için ihtiyaçlar sağlanmaktadır. Doğum kontrol hapları da bu ihtiyaçlar arasında olsa da kısa zamanda tükenmektedir. Aile sağlığı merkezine ait doğum kontrolünden yararlananların sayısı oldukça azdır. Şans eseri bulan kişiler ise daha sonraki aylarda doğum kontrol hapını bulmakta zorluk yaşamaktadır.

Genellikle aile sağlık merkezlerine doğum kontrolü için başvuran kişiler mağdur olmaktadır. Kişiler mecburen bu ihtiyaçlarını eczane tarafından ücretli almak zorunluluğundadır. Elbette ki doğum kontrolü gebeliği engellediği gibi birçok kadın hastalıklarının kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Mecburi kullanım halinde kişiler oldukça zorluk çekmektedir. Doğum kontrolü hapları her ay bütçeleri sarsmaktadır. Buda birçok kişide hayal kırıklığı ve çaresizlik yaratmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.