E-Nabiz

Aile hekimi saxenda yazabilir mi

10.03.2022
Aile hekimi saxenda yazabilir mi

Aile hekimi saxenda yazabilir mi, saxenda sgk karşılıyor mu, saxenda kullananlar yorumları, saxenda kullananlar kadınlar kulübü, saxenda reçetesiz satılır mı, saxenda nedir, saxenda ne işe yarar, saxenda iğne reçetesiz alınır mı ve saxenda aile hekimi yazar mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Günümüzde obezite, aşırı kilolar ve şeker vs. gibi şikayetler oldukça fazla. Bu durumdan şikayetçi olan ya da araştırma yapmayı seven bireylerin saxenda ilacının ne anlama geldiği ve ne işe yaradığı çok merak konusu. Şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

Saxenda Nedir

İnsan vücudunun doğal olarak meydana getirdiği; insülin seviyeleri, kan şekeri ve sindirim sistemini kontrol altına almamızı sağlayan ve bu hususta bize yardımcı olan hormona benzeyen bir ilaçtır.

Saxenda, bazen aşırı kilolu olup bu kilolarından şikayetçi olanlar ve obez yetişkin insanlara yardımcı olabilecek, bazende kilo ile meydana gelebilecek tıbbi sorunları bulunan , enjekte edilebilir reçete ile satışa sunulmakta olan bir iğne olarak karşımıza çıkmaktadır. Saxenda, pahalı bir zayıflama ve aynı zamanda normal reçete ile satışa sunulmakta olan bir çeşit iğnedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu ilacın ücretini karşılamaktadır. Yani kısacası bu iğnenin ücretini tamamen karşılayarak almanız gerektiği bilinmektedir. Saxenda iğnesi fiyatlarına 21 Şubat 2021 itibari ile %19,13 zam geldiği ve buna istinaden 6 mg/ml saxenda fiyatının 786,14 lira olduğu bilinir.

Saxenda Ne İşe Yarar

Saxenda berrak, şeffaf, renksiz ya da renksize yakın bir çözelti olarak bilinir. Saxenda iğnesi sayesinde iştahınızı kontrol altında tutabilir, karnınızın daha dolu olduğu hissini sizlere aşılayarak sizi daha az açlık hissine tabi tutacaktır.

Bu ilaç 75 yaşından büyük hastalara kısıtlı olarak sunulmaktadır. Tabi önemli bir husus vardır ki; Saxenda iğnesini muhakkak doktor kontrolü dahilinde kullanmanız ve ona uygun şekilde kullanmalısınız. Yalnız başka bir ilaç da kullanmaktaysanız bunu en yakın eczaneye ya da doktorunuza danışmanız çok önemli bir etkendir.

Aile hekimi saxenda yazabilir mi

Saxenda iğnesini SGK ödemesini yapmamaktadır. Bundan dolayı reçete edilse bile ödeme yapılmadığı için aile hekimi yazsa bile ödemesi yapılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.