E-Nabiz

Aile hekimi internetten değiştirme

14.01.2022
Aile hekimi internetten değiştirme

Aile hekimi internetten değiştirme, online olarak aile hekimi nasıl değiştirilir ve aile hekimi online değiştirme gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile sağlığı merkezleri sağlığın temel unsurlarından birisi haline geldi. Artık hastalandığımızda kapısını çaldığımız ilk noktalar oldu. Tabii ki aile sağlığı merkezinde de en önemli kişi aile hekimimiz olmakta. Fakat zaman zaman aile hekimimiz ile anlaşamama durumu yaşayabiliyoruz. Bu durumda aile hekimimizi değiştirmek bizim için iyi bir çözüm olabilir. Peki İnternet üzerinden online olarak aile hekimi nasıl değiştirilir?

Aile hekimi internetten değiştirme nasıl yapılır?

E-nabız sistemi üzerinden artık aile hekimimizi değiştirmemiz mümkündür. Bunun için sadece E-devlet şifremizin olması yeterlidir. Değiştirme işlemi için;

  1. İlk olarak E-devlet üzerinden “aile hekimi değiştirme” (https://www.turkiye.gov.tr/saglik-aile-hekimi-degistirme) hizmetine gidilir.
  2. Daha sonra açılan sayfada kimlik numaramız ve E-devlet şifremiz ile giriş yapılır.
  3. Giriş yaptığımız sayfanin aşağı kısmında bulunan “Uygulamaya Git” butonuna tıklamanız gerekmektedir.
  4. Açılan sayfada Aile hekimi değiştirme ekranı bizi karşılayacaktır. Açılan sayfada kişisel bilgilerimiz ve mevcut aile hekimimizin bilgileri yer almaktadır.
  5. Sayfayı biraz aşağıya kaydırdığımızda bizi “Değişiklik gerekçesi” karşılayacaktır. Bir alt kısmında da kaydımızı aldırmak istediğimiz “aile sağlığı merkezi” alanları bizi karşılayacaktır. Bu kısımları doldurduktan sonra seçtiğimiz aile sağlığı merkezindeki doktorlardan birisini seçme şansımız olacaktır.
  6. Son aşamada yaptığımız değişiklikleri kaydedip çıkmamız yeterlidir.

Aile Hekimi değişikliği yapabilmeniz için istediğiniz doktorun sizi alacak kadar hasta kapasitesi olmalıdır, bunun yanında değişiklik gerekçesi de mutlaka belirtilmelidir. Aksi halde değişiklik işlemi tamamlanmayabilir. Değişiklik için bu tür gerekli şartların sağlanması gerekmektedir. Her an değişim sağlanması mümkün olmamaktadır. Yeni aile hekimliğiniz nüfusu 4 binin altında olan bir yer olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.