E-Nabiz

Aile hekimi çölyak testi

17.01.2022
Aile hekimi çölyak testi

Aile hekimi çölyak testi, çölyak testi sağlık ocağı yapar mı ve çölyak hastalığı nedir hangi bölüm bakar gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Çölyak hastalığı bağışıklık sisteminin bazı maddelere verdiği tepki sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu sebeple makalemizde sizlere çölyak hastalığının ne olduğundan ve bu hastalığın teşhis edilebilmesi için gerekli testlere nerede ve nasıl yaptırabileceğinizden bahsedeceğiz. Peki, aile hekimi çölyak testi nedir?

Aile hekimi Çölyak Nedir?

Çölyak hastalığı birçok tahıl içerisinde yer alan glüten maddesine vücudumuzun bağışıklık sisteminin tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Genel olarak 1 yaşından itibaren glüten içerikli tahılların tüketilmesinin ardından ilk belirtileri ortaya çıkar. İlk belirtileri bulantı, ishal, kusma ve halsizliktir. Daha ileri dönemlerde ise kansızlığa sebep olur. Ardından ciltte döküntüler meydana gelmeye başlar.

Çölyak Testi Nerede Yapılır?

Bağırsaklarda sindirimi gerçekleşmeyen glüten, hastalarda farklı şekillerde belirtiler ile ortaya çıkar. Çölyak hastaları ve bunun haricinde glüten alerjisi bulunanların hastane ve özel kliniklerde yapılan kan testleri sonucunda hangi besin öğesine karşı hassasiyetinin olduğu belirlenip teşhisi konulabilir.

Çölyak Testi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Bazı kişilerde gluten içerikli tahılların tüketilmesi sonucunda bağırsakları semptom göstermeye başlar. Tüketilen buğday, çavdar ve arpa gibi glüten içerikli ürünler şiddetli semptomlara neden olur. Glüten sadece tahıllarda değil bazı vitamin takviyeleri ve paketli ürünler içerisinde de yer almaktadır. Bu sebeple glütene karşı hassasiyeti bulunan kişilere glüten hassasiyeti için testler yapılmalıdır. Glüten alerjisi ve çölyak hastalığının semptom ve belirtileri benzerlik göstermektedir. Bu sebeple bu hastalık için hastanelerin gastoentroloji bölümüne gidilmeli ve gerekli testleri yaptırmanız gerekir. Çölyak testi aile hekimliği tarafından yapılmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.