E-Nabiz

Aile hekimi astım ilacı yazabilir mi?

28.01.2022
Aile hekimi astım ilacı yazabilir mi?

Aile hekimi astım ilacı yazabilir mi, astım tedavisinde kullanılan etkili maddeler nelerdir ve Aile hekimi uzmanı hangi ilaç raporları verebilir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Astım, toplum içerisinde sık rastlanan tekrarlayan öksürük ve hışırtılı solunum ile karakterize bir hava yolları hastalığıdır.

Aile hekimi astım ilacı yazabilir mi?

Hava yollarının duyarlılığının artmasına bağlı olarak gelişen bu hastalık kronik olarak seyretmektedir. Bu hastalık genel olarak küçük yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Astımın tedavisi için formoterol, salmeterol gibi uzun etkili beta agonist ilaçlar kullanılmaktadır. Astım hastalarının sürekli olarak bu ilaçları kullanması gerekmektedir.

Astım ilaçları uzman hekimler tarafından yazılması gereken ilaçlardır. Aile hekimleri astım ilaçlarını yazamaz. Ancak uzman hekim raporu varlığında rapor süresi dolmamışsa aile hekimleri astım ilacı yazabilir. Bu durum haricinde aile hekimleri astım ilacını yazamamaktadır. Bu hastaların mutlaka uzman hekime görünmesi ve uzman hekim kontrolünde astım ilacı kullanmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.