E-Nabiz

Aile doktoru nasıl olunur?

10.02.2022
Aile doktoru nasıl olunur?

Aile hekimi çok yönlü sağlık hizmeti veren doktorlardır. Hastalandığınızda ilk başvurduğunuz sağlık merkezi, mahallenizde bulunan sağlık ocakları ve aile hekimleri olmaktadır. Aile hekimleri sağlıklı bir yaşam sürmeniz adına titiz ve özverili bir şekilde sağlık hizmeti sunarlar. Bu değerli mesleğe ilgi gösterenler ve bende aile hekimi olmak istiyorum diyenler için aile hekim nasıl olunur adlı konu başlığı ile aile hekim olma şartları hakkında tüm merak edilenleri tek başlık altında topladık. İşte aile hekimi nedir nasıl aile hekimi olunur ve aile hekimi olma şartları nelerdir konuları hakkında ayrıntılı bilgiler..

Aile doktoru nasıl olunur?

Aile hekimi nedir sorusuna verilecek en basit cevap sağlık ocakları gibi küçük sağlık kuruluşlarından hizmet veren hekimlerdir. Aile hekimi olmak isteyenler üniversitelerin tıp fakültelerinde mezun olmak ve pratisyen unvanına sahip olup ve aile hekimliği programlarına katılarak aile hekimliği sertifikası almaları gerekmektedir. Yine üniversitelerin tıp fakültelerine bağlı aile Hekimliği anabilim dalını bitirmek ve uzmanlık sınavına girerek tıp alanında herhangi bir daldan uzmanlık unvanı alıp aile hekimliği eğitimi alarak bu mesleği yapabilirler.

Aile hekimi olma şartları nelerdir?

Aile hekimliği şartları için üniversitelerin 6 yıllık tıp fakültelerin bölümünden mezun olunması gerekmektedir. Ayrıca 3 yıl aile hekimliği eğitim alan ve tıp fakültesini aile hekimliği bilim dalı mezunu olan kişiler de aile hekimi olma şartları arasında yer alıyor. Bunun haricinde aile hekimi olmak isteyen adaylarda;

  1. İyi ve kaliteli konuşma ve dinleme becerisine sahip olmak
  2. Ekip çalışmasına uyum sağlayabilmek, kuvvetli biri iletişimi yeteneği olması
  3. Hastalar arasında dil, din, ırk cinsiyet ayrımı, gözetmeksizin eşit bir şekilde hizmet verebilmek. Benzeri koşullar aranmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.