E-Nabiz

Sınıfsız 1000 nüfuslu aile hekimliği

17.01.2022
Sınıfsız 1000 nüfuslu aile hekimliği

Sınıfsız 1000 nüfuslu aile hekimliği, 1000 nüfuslu aile hekimi maaşı ve aile hekimliği 1000 nüfus gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimliği, mahallelerde yer alan kişilerin kolaylıkla ulaşabildiği bir sağlık kuruluşu. Ülkemizde bir çok mahalle ve köy bulunduğu için aile hekimlerinin yükü artmakta. Bu durumun bazı sorunları beraberinde getirmesinden dolayı Sağlık Bakanlığı farklı bir uygulamaya başvurdu.

Sınıfsız 1000 nüfuslu aile hekimliği

Bu uygulamaya göre sağlık ocaklarına düşen hasta sayısını azaltmak için 1000 nüfuslu uygulamalara geçiş yapıldı. Bu uygulama ile hekim yıl içinde 1000 üzerinde hsstaya baktığı zaman ücretlendirmeye tabi tutuluyor. Aksi durum söz konusu olduğunda ise doktorun sözleşmesi fesih ediliyor. 1000 hastadan sonra doktorun ücret alması nüfusu çok az olan bir yer için bazı sorunlara sebep olabilir. Ancak Sağlık Bakanlığı bu yönetmeliğe bağlı olarak hareket etmelerini talep etmekte.

Yeni kayıt döneminde aile hekimi, kayıtları yenilemediği sürece kayıtlı hastalarda azalma meydana gelecektir. Çünkü kayıt yenileme işlemi gerçekleştirilmediğinde hekim başına görülen hasta sayısı olduğundan az görülecektir. Bu da hak kaybına neden olacaktır. Bu nedenle kayıt yenileme işlemi büyük önem sahip. Hak kaybının önüne geçilmesi için azami nüfus kaydı ve katsayı birimleri oluşturulmalı. Durum böyle olunca da bazı hekimler ücret kaybı yaşamamak için hasta bulma telaşına giriyor. Bunu yapmak yerine yönetmelikte yer alan görevlerini yerine getirmek gerekir.

Aile hekimlerinin mağdur olmaması için bazı yenilikler yapılmakta. Ancak henüz resmileşmediği için bu konu hakkında bilgi vermek doğru olmaz. Söylentiler içinde aile hekimlerinin haklarının korunması adı altında iyileştirme adımları atılacak. Kısa sürede yapılmasını diliyoruz.

1000 nüfuslu aile hekimi maaşı

Aile hekimliğine yeni başlamış biri nüfusuna 1000 puan verilirse, aile hekiminin maaşı 8 bin TL maaş almaktadır. Bundan dolayı kayıtlı nüfus sayısını bir yıl içerisinde yükseltmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.