E-Nabiz

E nabız ikili tarama testi sonuçlarına nasıl ulaşılır

14.02.2022
E nabız ikili tarama testi sonuçlarına nasıl ulaşılır

Hamilelik sırasında anne sağlığına önem verildiği gibi bebek sağlığı da kontrol altında tutulmalıdır. Hamilelik döneminde anne kadın doğum uzmanını istenilen aralıklarda ziyaret ederek hem kendi hem de bebeğin sağlığına özen göstermelidir. Bu süreç içerisinde hem devlet hastaneleri kadın doğum doktorları hem özel sağlık kuruluşları doğum doktorları tarafında anne için çeşitli testler ve aşılar tavsiye edilmektedir.

E nabız ikili tarama testi sonuçlarına nasıl ulaşılır

Gebelik boyunca yapılan test ve tetkiklerle bebeğin gelişiminin nasıl olduğu, doğuştan veya genetik olarak oluşmuş bir hastalığının olup olmadığı önceden öğrenilerek erken teşhis konulması hedeflenmektedir. Bu testlerden bir tanesi de ikili testtir.

İkili test tüm sağlıklı gebelerin yaptırması gereken bebeğe ait kromozomal anomaliler hakkında tarama sağlayan testtir. Down sendromu gibi bebeğin yaşamını hayat boyu etkileyecek sosyal hayatını sıkıntıya uğratacak veya özel eğitim ve öğretim gerektiren bir hastalığın erken tanısı doğacak olan bebeğin yaşam kalitesinin arttırılmaya çalışılmasıyla oldukça önemlidir. Bu sayede ikili tarama testi sayesinde aile erkenden bilgilendirilir. Aile herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmaz ve bu duruma hazırlık yapma fırsatı elde eder. Daha sonrasında hekim tarafında aileye hamileliğin devamında gebenin nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılır ve hekimin uygun gördüğü başka testlere başvurulur.

İkili test kan tahlili ve ultrason gibi zahmetsiz ve zaman almayan uygulamalar olduğu için her annenin yapması gereken ve doktorlar tarafından tavsiye edilen testtir. Test sonucunun düşük risk çıkması halinde hekim tarafından ekstra test yapılmasına gerek olmadığı anlaşılır.

İkili test kan örneği alınarak bakılması gereken değerler hekim tarafından kontrol edilir. İkili test ultrason aşamasında ise bebeğin ense kalınlığı vb alanları doktorlar tarafından ölçülerek değerlendirmeye alınır. Yapılan testler yüzde 85 ihtimalle doğru sonuçlar verir fakat yüzde 5 lik bir yanılma payı da mevcuttur bu nedenle sonuçların pozitif çıkması üzerine hekim tarafından başka tetkiklerle sağlaması yapılır.

E nabız sistemi bilgisayar üzerinden ikili tarama testi sonucuna ulaşabilmek için;

  • Bilgisayarın tarayıcınıza E Nabız yazılarak sisteme giriş yapılır.
  • E nabız giriş sayfasına kullanıcı Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve şifresini ilgili alana yazarak kullanıcı bilgilerine ulaşılır.
  • Açılan sayfada sol köşede dikey panel şeklinde oluşturulmuş araçlardan 2. Sırada “Ziyaretlerim” menüsüne tıklanır.
  • Açılan pencerede listelenen ziyaretler içerisinden muayene olunmuş hastane ve doktor seçildikten sonra detay sekmesine tıklanır.
  • Açılan pencerenin sol köşesinde tetkikler sekmesine tıklanarak ikili tarama testi sonuçlarına ulaşılır.

E nabız sisteminde akıllı telefon üzerinden ikili tarama testi sonuçlarına ulaşmak için;

  • Kullanıcı akıllı telefonuna E Nabız uygulamasını yüklemiş olmalıdır.
  • Uygulamayı açtıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve kullanıcı şifresi ile sisteme giriş sağlanır.
  • Ana sayfayı aşağı doğru kaydırarak “Ziyaretlerim” menüsüne tıklanır.
  • Açılan sayfada listelenen ziyaretler arasından muayene olunan hastane ve doktor seçilir ve detay sekmesine tıklanır. Açılan pencerede tetkikler sekmesine tıklanarak ikili tarama testi sonuçlarına ulaşılır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.