E-Nabiz

Paxil Aile Hekimi Yazabilir mi

25.01.2022
Paxil Aile Hekimi Yazabilir mi

Paxil aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi depresyon ilacı yazabilir mi, paxil kullananlar yorumlar, paxil reçetesiz alınır mı ve paxil reçetesiz satılır mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Paxil muadili zoxapar ve nokturn en çok bilinen muadilleri arasında yer alır. Paxil seçici serotonin geri alım inhibitörleri adındaki ilaç grubu içinde yer alan reçeteli bir antidepresan ilaçtır. İlaç serotonin hormonunun üretimini destekleyerek zihinsel dengenin korunmasına yardımcı olur. Paxil’in etkin ana maddesi Paroksetin olan ilacın eczanelerde ayrıca Nokturn, Paxotin, Paxil, As-paroks, gibi farklı marka isimleri de bulunuyor. Bir antidepresan olan bu ilacın özellikle tedavi alanları, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete bozuklukları ve panik atak bozuklukları ve obsesif-kompulsif bozukluklarıdır. Paxil’in sık görülen yan etkileri içerisinde mide bulantısı, baş ağrısı, baş dönmesi, cinsel isteksizlik, halsizlik, uyku sorunları ve terleme sayılabilir.

Paxil Aile Hekimi Yazabilir mi

2018 yılından önce aile hekimleri, uzman hekim ya da nörolog olmadığı halde atipik antipskotik ilaçlar, risperidon, klozapin, olozapin, ziprasidon ve ketiapin gibi ilaçları reçete ederek tedavi uygulayabiliyordu. Aile hekimlerine verilen bu yetki 2018 yılında yapılan bir düzenlemeyle kısıtlandı. Bu düzenlemeye göre, aile hekimleri sadece uzman hekim raporu olması durumunda iki kutuyu geçmemek şartıyla bu ilaçları yazabilecektir.

Aile hekimleri Paxil’i rapor dahilinde yazabilecek

Kronik hastalığa sahip psikiyatri hastaları yaşamlarını sürdürmek için düzenli olarak belirli ilaçları kullanmak zorundadır. Sağlık Bakanlığının belirli hastanelere verdiği yetki sayesinde hastalar heyet raporu alabilmektedir. Bu raporda devamlı olarak alınması gereken ilaçların listesi mevcuttur. Düzenlenen bu heyet raporu ile hastalar aile hekimlerine, rapor içeriğindeki ilaçları yazdırabilecektir. Hastanın heyet raporunda bulunan antidepresan ilaçları, Aile hekiminin uzmanlık alanı dışında olmasına rağmen yazma yetkisi bulunmaktadır. Aile hekimi psikiyatri ilacı olan Paxil i yalnızca hastanın heyet raporu olması ve bu raporda bulunması halinde yazma yetkisi vardır. Heyet raporu olmayan hastaların paxil ve diğer antidepresan ilaçları aile hekimine yazdırması söz konusu değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.