E-Nabiz

Aile Hekimi Duloxx Yazabilir mi?

04.04.2022
Aile Hekimi Duloxx Yazabilir mi?

Duloxx sinir sitemlerini uyaran ve buna uygun şekilde her hastaya verilemeyecek türden bir ilaçtır. Reçeteli ilaç olarak verilir. Ayrıca ekstra rapor çıkması gerekir. Bu kapsamda bir ilacı aile hekimi duloxx yazabilir mi diye araştırma yapabilirsiniz. Aradığınız bu sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.

Aile Hekimine Duloxx Yazdırabilir miyim?

Aile Hekimi normal şartlarda duloxx yazamaz. Bunun nedeni, bu ilacın psikiyatri alanına uygun olmasıdır. Sadece psikiyatri bölümünde yazılabilen bir ilaç türüdür. Psikolojik ilaçları ve mantar ilaçlarını aile hekimleri reçete edemez, gibi bir kural vardır. Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu bir kuraldır. Ancak bu kuralın bir istisnası da mevcuttur.

Aile Hekimi Ne Şartlarda Duloxx Yazabilir?

Eğer hasta o konuya ilişkin uzman doktora erişemiyor ise ve elinde de uzman hekim tarafından alınmış bir rapor bulunuyor ise aile hekimleri bu ilacı ilgili hastaya reçete edebilir. Yani bir kişi psikiyatriye gitmiştir ve duloxx alabiliyor olmasına ilişkin bir rapor çıkmıştır. Genelde raporlar 3 aylık, 6aylık ya da bir yıllık olarak çıkar. Hasta bir kutu ilacı o an alır. Ancak örneğin 1 yıllık raporu varsa, her ay psikiyatriye gidip bu ilacı yazdırmasına gerek yoktur. Elindeki mevcut raporu ile aile sağlığı merkezine gider. Aile hekimi de mevcut çıkmış bu rapora istinaden Duloxx yazabilir.

Bunun dışında aile hekiminin rapor olmadan da 3 aydan kısa bir süre olarak kullanımına karar vermesi halinde bu ilaçları reçete etmesine Sağlık Bakanlığı izin vermektedir. Ancak bunun için de ilk kural hastanın konunun uzmanı bir hekime erişiminin mümkün olmaması konulmuştur. Genellikle kasaba ve köylerde, aile sağlığı merkezinde şehre gitmekte zorlanan hastalar için oluşturulmuş olan bir istisnai durumdur.

Sizlere bu yazımızda duloxx nedir, duloxx reçetesiz alınır mı, duloxx yan etkileri nelerdir ve duloxx ne işe yarar gibi sorulara cevap verdik.

Benzer makale: Aile hekiminin yazabileceği antidepresanlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.