E-Nabiz

Aile hekimi pansuman yapar mı?

07.02.2022
Aile hekimi pansuman yapar mı?

Aile Sağlığı Merkezi oldukça kapsamlı sağlık kuruluşlarıdır. Birçok kişi aile hekimi pansuman yapar mı sorusu ile aile sağlık merkezlerinden bilgi almaktadır. Aile hekimi ilaç yazıp, muayene etmenin yanı sıra pansuman durumlarında da hastaya hizmet verebilmektedir. Ancak pansumanlar aile sağlında yapılmaktadır.

Aile hekimi hastaların evine giderek pansuman işlemini yapmamaktadır. Bu sebeple pansuman ihtiyacı bulunan hasta aile sağlık merkezine gelerek doktor veya hemşire ile görüşmelidir. Pansuman özel tıbbi bilgi gerekmektedir. Bu yüzden hastalar pansuman işlemlerini tek başına yapmamalıdır. En yakın aile hekimine danışarak ameliyat ve yara pansumanı yaptırabilirler.

Aile hekimi pansuman yapar mı?

Pansuman açık yaranın ve dikişlerin mikroplardan korunması amacı ile doktor, pansumancı veya hemşireler tarafından yapılmalıdır. Aile hekimleri ve hemşireler pansuman yaparak yaraların iyileşmesine, mikrop almamasına yardımcı olur. Pansuman yaraları tıbbi temizleme ve kapatma işleminden ileri gelmektedir. Bu yüzden işin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Pansuman yaranın derinliğine göre gün ya her gün ya da gün aşırı yapılması gerekir.

Bu yüzden en yakın sağlık kuruşunda pansuman yaptırmak çok rahatlatıcı olacaktır. Aile hekimi pansuman yapabilmektedir. Bu yüzden doktorunuzla görüşüp pansuman için randevu alabilirsiniz. Pansuman için aile hekiminin daha rahat olduğu zaman dilimlerini tercih edebilirsiniz. Aile sağlığı merkezleri hafta içi her gün sabah sekiz akşam beş aralığında hizmet vermektedir. Hafta sonu kapalı bir sağlık kuruluşu olduğundan hafta içi günlerde pansuman yaptırabilirsiniz. Aile sağlığında pansuman ücretsiz yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.