E-Nabiz

Aile hekimi jinekolojik muayene yapar mı?

27.01.2022
Aile hekimi jinekolojik muayene yapar mı?

Aile hekimi jinekolojik muayene yapar mı, jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı ve jinekolojik muayene nedir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Vajinal muayene olarak da adlandırılabilir. Her kadın bireyin yılda en az bir kez yaptırması gereken kontrol amaçlı bir muayenedir. Ayrıca düzenli jinekolojik muayeneler ile bazı hastalıkların erkenden farkına varılabilir ve önüne geçilebilir.

Bunların dışında jinekolojik muayene, gebelik veya kadınsal hastalık şikayetleri olan hastalara jinekologlar (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanları) tarafından uygulanmaktadır. Jinekolojik muayene, genel olarak çekinilen ve korkulan bir muayene olmasına rağmen yaklaşık olarak 1 ile 2 dakika arasında süren kolay bir muayene türüdür.

Jinekolojik muayene ne zaman yapılmalı?

Jinekolojik muayene, genel olarak adet dönemi dışında iken ya da adet dönemi içerisinde iken yapılabilir. Fakat, adet döneminde olan hastaların muayenesi daha zor olmaktadır. Çünkü adet dönemini nedeni ile oluşan kanamadan ötürü rahim ağzı net bir şekilde görülemeyebilir ve smear testi hastadan alınamayabilir. Son olarak muayeneye başlamadan önce de doktor hastadan gerekli olan bilgileri almak için medeni durum, iş hayatı gibi konularda sorular sormaktadır.

Aile hekimi jinekolojik muayene yapar mı?

Aile hekimleri; genç, yaşlı, çocuk tüm hasta grupları ile ilgilenen ve onları tedavi etmeye çalışan uzmanlardır. Genel olarak bu uzman kişiler; çocuk sağlığı, ruhsal sorunlar, dahili ve jinekolojik alanlarda uzmanlaşmış kişilerdir. Tedavileri için çeşitli yöntemler ve muayeneler yapabilmektedirler. Uzmanlık alanlarından biri olan jinekoloji alanında da muayene yapma yetkisine sahiptirler. Bu yüzden jinekolojik muayene için aile hekimlerine başvurulabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.