E-Nabiz

Naproksen içeren ilaç isimleri

25.08.2023
Naproksen içeren ilaç isimleri

Naprosken NSAİİ olan etken maddedir. Bu etken madde analjezik, antipiretik ve antienflamatuar etki gösterir. Günde 1375 gr doz aşımına dikkat edilerek kullanılmalıdır. Kemik ve eklem ağrılarında, kas ağrılarında akut gut ve akut iskelet sistemi ağrılarında kullanılır.

Ameliyat sonrası ağrıların giderilmesinde kullanılırken, kalp ameliyatlarından sonra kullanımı kontrendikedir. Gebeliğin son döneminde de kullanılmaması gerekir. Naprosken içeren ilaçlar genellikle oral yolla alınır ve bu ilaçlar beyaz reçete ile satılır. Naprosken içeren bazı ilaçlar şunlardır:

APRANAX FORT

Apranax Fort 550 mg Naprosken Sodyum içeren mavi oval tablete görünümünde bir ilaçtır. Piyasada sıklıkla kullanılan bu ilaç iskelet ve hareket sistemi kaynaklı ağrıların ve diş ağrılarının tedavisinde sıklıkla kullanılır. Günde ikiden fazla atmak günlük dozu aşacağından dolayı tehlikelidir.

NSAİİ ilaçlara alerjik reaksiyon gösterenler ve böbrek, karaciğer ve kalp yetmezliği bulunan kişilerin kullanmaması tavsiye edilir. İlacı alan kişilerde kusma, karın ağrısı, baş dönmesi yaşanması durumunda hastaların acilen eczacılarına veya doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

APRANAX PLUS

Apranax Plus 550 mg Naprosken Sodyum ile beraber 30 mg kodein fosfat içeren kuvvetli bir ağrı kesici ilaçtır. İçeriğinde bulunan kodein fosfattan kaynaklı olarak kontrole tabi reçete ile satılır. 14 yaşının altındaki bireylerde kullanımı uygun değildir. Apranax Plus, Apranax Fort’un ve diğer Parasetomol ve NSAİİ ilaçların etki etmediği rahatsızlıklarda kullanılır.

ALEVE

Aleve, Bayer şirketinin ürettiği 220 mg Naprosken Sodyum içeren bir ilaçtır. Ameliyat sonrası ağrıların tedavisinde, iltihaplanmış, kemik ve eklem enfeksiyonlarında, eklem sertleşmesine bağlı hissedilen ağrıların tedavisinde kullanılmaktadır. Koroner ameliyat geçiren hastaların kullanması kontrendikedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.