E-Nabiz

ibuprofen Antibiyotik mi

27.01.2023
ibuprofen Antibiyotik mi

1950’li yıllarda keşfedilen ibuprofen ilaç yüksek ateş ve ağrı tedavisinde kullanılır. İbuprofen antibiyotik mi diye bakıldığında antibiyotik olmadığı görülecektir. Parasetamol ateş düşürücü olarak tavsiye edilen ibuprofen pek çok ülkede reçetesiz olarak satılır. Osteoartrit, romatoid artrit ve grip semptomları en çok kullanıldığı alanlar arasında yer alır. Doğru şekilde kullanıldığında bu ilaç yangı, ağrı ve ateşin oluşmasına engel olur.

Diğer ilaçların türüne ve etken maddesine göre tek başına ya da birlikte kullanılabilir. Şurup, jel, kapsül ve tablet formları mevcuttur. İbuprofen eczane fiyatı 103,68 TL olup bu fiyatlar 2023 yılı başlangıcı için geçerlidir. İlaç fiyatlarında yapılan dönemsel güncellemeler sebebiyle fiyatlarda değişiklikler olabilir.

İbuprofen Kullananlar

Migren, baş ağrısı, ağrı, ateş, adet sancıları, kistik fibrozis, ankilozan spondilit, hafif, orta ve ciddi düzeyli ağrılarda ibuprofen kullananlar sayıca fazladır. Hekim tarafından tavsiye edilen bu ilacın kullanım şekline birebir uymak önemlidir. Grip tedavisinde kullanıldığında ateşin yükselmesini önler ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini destekler. Tabletlerin doğru kullanımı için ilaç bir bardak su ile içilmelidir. Hastalığın şiddetine göre üç ya da dört defa kullanılabilir. İlacı ezmemek ya da çiğnememek gerekir.

İbuprofen ne için kullanılır diye araştırıldığında ağrı, grip, yüksek ateş ve artrit gibi durumlar öne çıkacaktır. Her bir hastalık için uygulanacak olan doz miktarı yetişkinler ve çocuklar için birbirinden farklı olabilir.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.