E-Nabiz

Gabaset Aile Hekimi Yazabilir mi

09.06.2022
Gabaset Aile Hekimi Yazabilir mi

Nöropatik ağrı ve epilepsi (sara) tedavilerinde kullanılan gabaset antiepileptik ilaç grubundandır. Ağrı hissi; uyuşma, karıncalanma, bıçak saplanması hissi, çarpıntı, kramp girmesi gibi şekillerde tanımlanabilir. Her ambalajda 50 tablet ilaç bulunmaktadır.

İlacın günlük etkili dozu 900-1800 mg olmasına karşın, hemodiyaliz ve böbrek yetmezliği yaşayan hastalardaki doz miktarı hekim tarafından ayarlanır.

Gabaset Yan Etkileri Nelerdir

Gabapentin ilacın etken maddesidir. İlaç günlük olarak üç doz olarak kullanılır. Doz aşımında viral enfeksiyon, sersemleme, baş dönmesi, yorgun hissetme, bulanık görme, bilinç kaybı ve ishal etkileri oluşur. Eklem, kas ve sırt ağrısı, kaşıntı ve döküntü, güçsüzlük ve yürüme güçlüğü, ağız ve boğaz kuruluğu yanında kilo artışı da sıklıkla karşılaşılan sorunlardandır.

İlacın bir dozunun kullanımı unutulmuşsa bile, iki doz arasındaki zamanın 12 saat geçmemesine özen gösterilmelidir. 3-12 yaş arasında olan çocuklar gabaset kullandığında, hiperaktivite, okul performansında değişim görülebilir.

Gabaset Aile Hekimi Yazabilir mi

Gabaset 100mg 20 kapsül, 300mg 50 kapsül, 400mg 50 kapsül, 600-800mg 50 film tablet normal reçete ile verilmesi gereken ilaçlardandır. İnternette sıklıkla gabaset aile hekimi yazar mı sorusunun yanıtı araştırılmaktadır.

Neurontin aile hekimi yazabilir mi

Gabaset; nöropatik ağrı, anestezi ve reanimasyon, romatoloji, endokrinoloji, beyin cerrahisi hastalıklarının tedavisi için uzman hekim tarafından yazılabilen bir ilaçtır. Ancak uzman hekim tarafından yazılan raporun görülmesi şartıyla, herhangi bir hekim tarafından yazılabilir. Diğer bir deyişle; gabaset aile hekimi tarafından yazılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.