E-Nabiz

Ketya Reçetesiz Satılır mı

11.11.2022
Ketya Reçetesiz Satılır mı

Bipolar bozukluk tedavisinde kullanılan ketya psikolojik rahatsızlıklar için verilen bir ilaç türüdür. Yeşil reçeteye tabi olan bu ketya reçetesiz satılır mı diye bakıldığında bunun mümkün olmadığı görülecektir. Bunun en önemli nedenlerinden biri kullanım miktarının ve uygulama şekillerinin kişiden kişiye farklılık gösterebileceğidir. İlacın oluşturacağı etkiyi takip edebilmek adına doktor kontrolünde kullanılması önemlidir.

Ketya reçeteli mi diye internetten araştırıldığında bu ve muadil pek çok ilacın yeşil reçeteli listede yer aldığı görülür. Bu grupta yer alan ilaçları kullanırken yan etki ve etken madde bakımından kontrollü şekilde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Orta ve ileri derecedeki manik atakların tedavisinde verilen ketya uykusuzluk sorununa karşı da fayda sağlayacaktır.

Ketya Reçetesiz Alınır mı

İleri yaştaki hastalar ile düşünce ve bellek bozukluğuna sebep olan beyin fonksiyon kaybı bulunan kişiler tarafından ketya kullanımı tavsiye edilmez. Ketya reçetesiz alınır mı diye araştırıldığında ilacın doktor önerisi ile kullanıldığı görülecektir. İleri yaştaki kişilerde kullanılmamasının sebebi yaşlılarda inme ve bazı hastalarda ölüm riskini artırmasıdır. Bununla ilgili pek çok klinik araştırma mevcuttur.

Anafranil reçetesiz satılır mı

Ketya eczaneden alınır mı diye bakıldığında ilaç yalnızca doktor önerisi ile alınabilecektir. Herhangi bir olumsuz durum olduğunda mutlaka doktora başvurulmalı ve hastaya zamanında müdahale edilmelidir. Kötüleşme, intihar düşüncesi, kendine zarar verme fikri, aşırı hareketlilik, huzursuzluk ilacın kullanılması gereken kişilerde görülen durumlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.