E-Nabiz

Azitro Aile Hekimi Yazabilir mi

08.06.2022
Azitro Aile Hekimi Yazabilir mi

Azitro aile hekimi yazabilir mi diyen kişiler bu alanda aile hekimlerinin hangi ilacı yazıp yazamayacağı hakkında bilgi sahibi olabilir. Azitro nedir ve aile hekimi yazabilir mi gibi merak ettiğiniz her sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

Azitro Nedir

Azitro 500 mglık bir antibiyotik ilaçtır. Kusma, ishal ve bakteriyel enfeksiyonları tedavisi için antibiyotik gerekli görüldüğü zaman hekimler tarafından reçete edilir. Antibiyotik ilaç olduğu için aile hekimlerinin yazmasında bir sorun olur mu gibi çeşitli araştırmalar yapıldığını görebiliyoruz. Her ne kadar basit bir antibiyotik gibi görülse de aile hekimlerinin de reçete edemediği antibiyotik ilaçlar mevcut oluyor. Peki bu ilacı aile hekimi reçete edebiliyor mu birlikte bakalım.

Aile Hekimi Azitro Yazabilir mi

Hastalıklar yeni yapılan düzenlemeler dahilinde birinci basamak, ikinci basamak ve üçüncü basamak olacak şekilde farklı kategorilere ayrılmıştır. Aile hekimlerinin belirli uzmanlığı bulunmamaktadır. Bu nedenle uzmanlık gerektiren ilaçları yazamaz. Sağlık sisteminde belirtilmiş olan basamaklara ayrılmış olan hastalık ve ilaç grupları bulunuyor. 2010 yılından öncesine kadar aile hekimleri ve pratisyen hekimler her antibiyotik ilacı reçete edebiliyordu. Ancak yeni yapılan kanun ve düzenlemeler ile birlikte bu sistem de değişti. Aile hekimlerinin yazabileceği ilaçların kapsam aralığında bir daralma söz konusu. Sonuç olarak Azitro ilacı da bu kapsam aralığa dahil değil. Yani aile hekimleri bu antibiyotik ilacı reçete edemiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.