E-Nabiz

Aile Hekimi Doğum Kontrol Hapı yazabilir mi?

18.03.2022
Aile Hekimi Doğum Kontrol Hapı yazabilir mi?

Aile hekimi doğum kontrol hapı verir mi diye merak ediyor olabilirisiniz. Çünkü bu konu aile planlamasını da ilgilendiren önemli bir husustur. Bu konuya ilişkin merak ettiğiniz her türlü bilgiyi bu yazıda bulup, sağlık ve aile planlaması hakkındaki yöntemleri görebilirsiniz.

Doğum Kontrol Hapı Nedir?

Doğum kontrol hapı, cinsel ilişkiden korunmak için önemlidir. Aile planlaması da bu şekilde yapılır. Bu nedenle kadınların birçoğu doğum kontrol hapı yöntemi ile cinsel ilişkiden korunmayı seçer. Bu aile planlamasını belirler. İstenmeyen bir gebeliğin önlenmesi açısından ve ailenin refahı, ülkenin ekonomik kalkınması bakımından önemli bir rol oynayan unsurdur.

Aile Hekimi Doğum Kontrol Hapı yazabilir mi?

Aile hekimi doğum kontrol hapı yazabilir. Doğum kontrol hapının tek bir kullanım amacı yoktur. Kadınların adet düzensizliğinde tedavi amaçlı da kullanılır. Bunun dışında rahim içi kistlerin oluşumu, kist ve adet düzensizliği gibi unsurlarda bu haplar her zaman kullanılır. Ayrıca kadınların doğum kontrol amacı ile yani ilacın asıl amacı ile korunmasına da yardımcı olmaktadır. Aile hekimleri doğum kontrol hapını reçete edebilmektedir.

Aile Hekimleri Doğum Kontrol hapı verir mi?

Aile hekimleri doğum kontrol hapı reçete edebilir, peki bu doğum kontrol haplarını ücretsiz olarak verebilir mi diye merak ediyorsunuz. Birçok sağlık ocağında doğum kontrol haplarının ücretsiz olarak başvuran kişilere dağıtıldığı bilinmektedir. Bu Sağlık Bakanlığı’ nın doğum planlaması kapsamında uyguladığı bir adımdır. Doğum kontrolü için kadınlar aile hekiminden randevu alır. Aile hekimi ona ücretli olarak eczaneden satın alabileceği doğum kontrol haplarını reçete edebilir. Eğer vatandaş bunu kabul etmez ve bunu alacak durumu olmadığını belirtirse, Sağlık Ocakları ücretsiz olarak Türkiye Cumhuriyeti devletinin vermiş olduğu bu ilacı kadınlara iletmekle yükümlüdür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.