E-Nabiz

Doktorun Yazdığı Reçeteyi Kaybettim Nasıl Bulabilirim

18.10.2022
Doktorun Yazdığı Reçeteyi Kaybettim Nasıl Bulabilirim

Doktorun verdiği reçeteye ulaşamıyorsunuz, bir şekilde kaybettiniz ve reçeteye ulaşmaya çalışıyorsunuz. Eğer ki böyle bir durum başınıza geldiyse yapmanız gereken e-devlet uygulamasını indirip, sağlık reçeteleri görüntüleme sekmesine tıklamanız. Bunu başaramadıysanız reçete numaranızla reçetenizi aldığınız sağlık kuruluşuna müracaat ederek de reçetenizi çıkartabilirsiniz.

Eczaneler reçete numaranızla birlikte reçete bilgilerinizi görebileceklerdir. E-Nabız uygulamasıyla da reçete bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Reçetenizi yazan doktordan talep edebilirsiniz. Aynı zamanda SMS kayıt sistemine kayıtlı iseniz her reçete aldığınızda size reçete kodu gönderilecektir. TC kimlik numarası ile alamazsınız. Çoğu hasta TC kimlik numarası ile ilaç alabileceğini düşünmektedir; fakat bir reçete ve reçete kodu almadan ilaç almanız mümkün değildir. Herhangi bir sosyal güvenceniz olmadığında reçete kodu şart değil. Reçete kodsuz doktorunuzun kaşesi ve imzasıyla reçeteyi alıp kullanabilirsiniz. Burada herhangi bir kod işlemi geçerli değildir.

Reçeteniz kaybolduğunuzda bu kod işlemi sosyal güvencesi hastalar için geçerli olmadığından; sosyal güvencesi olmayan hastaların reçete için doktorlarına başvurması gerekmektedir. Doktora ulaşmanız için bir telefon numarası mevcut ise hastaneye gitmeden de reçeteyi size ulaştırabilir. İşlemlerin uzamasını istemiyorsanız SMS bilgilendirme sistemi de çok önemlidir. Bunun için yapmanız gereken SGK cep telefonu beyan linkine tıklamanız ve kayıt oluşturmanız. Böylelikle birçok işinizi hastaneye gitmeden de yapabilirsiniz.

E Nabız Sistemine Kayıt Olma

Reçetelere kolaylıkla ulaşabildiğiniz, sizin için hayati önem taşıyan bir uygulama enabız. Peki bu uygulamayı nasıl kullanacaksınız. Öncelikle telefonunuza e-nabız uygulamasını indirmelisiniz. İnternet ortamından da şifrenizle birlikte giriş sağlayabilirsiniz. E-Nabızla kayıt olmak için edevlet şifreniz olmalıdır. E-devlet şifrenizle birlikte enabız’a giriş işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. E- nabız sistemine giriş yaptığınızda sayfadaki yer alan bilgileri doldurup, kutucuğu işaretlediğiniz üyelik işlemeniz tamamlanacaktır. Bu sayede reçete bilgilerinize de kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

MHRS ön randevu ne demek yazımıza göz atabilirsiniz.

Reçeteniz kaybolduğunda, bulamıyorsunuz hemen e nabız üzerinden reçete bilgilerine ulaşabileceğiniz için bu uygulamanın telefonunuzda bulunmasında fayda var. Burada doğru reçeteye bakılıp bakılmadığı dikkat edilmelidir. Zira muayeneleriniz ile ilgili bir çok görüntüleme ortaya çıkabilir. Reçetelerin tarihlerine iyi bakılması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.