E-Nabiz

Duphaston Aile Hekimi Yazabilir mi

19.07.2022
Duphaston Aile Hekimi Yazabilir mi

Duphaston aile hekimi yazabilir mi konusunda bu yazımızda sizler için bilgi hazırladık. Bu sayede sizler de duphaston ne işe yarar konusunda detaylı bilgi edineceksiniz. Aile hekimini bu ilacın reçete edip edemeyeceği hakkında detaylı bir çalışma bulacaksınız. Duphaston bir hormondur. Progesteron hormonu adı ile bilinen kadınlık hormonu ilacıdır. Bu sayede kadınlık hormonunun az olduğu durumlarda hastalıkları tedavi etmek amacı ile kullanılır. Kadınlık hormonunun az olması, kadınlarda birtakım hastalıklara yol açabilir. Bu nedenle bu hormon dengesinin korunması adına, belirli hormon sorunlarında, hormon takviyesi yapılmaktadır. Duphaston da bu işe yaramaktadır. Duphaston beyaz reçete kapsamına alınmış olan yerli üretim 10 mg’lık 20 tablet şeklinde satılan bir ilaçtır. Aile hekimleri bu ilacı rapora istinaden yazar. Bunun dışında raporu olmayan hastalarda bu ilacı yalnızca uzmanlar yazmaktadır.

Duphaston 10 mg Reçetesiz Alınır mı

Duphaston 10 mg reçetesiz alınır mı ve duphaston reçetesiz satılır mı sorusuna yanıtımız hayır alınmaz ve satılamaz olacaktır. Çünkü uzman hekim raporu ile reçete edilebilen bir ilaçtır. SGK karşılıyor mu bu ilacı diye sorulduğunda SGK’da bu kapsamda karşılamaktadır. Maksimum 2 yıllık var olan rapor süresine istinaden aile hekimleri bu ilacı reçete edebilir.

Zostex aile hekimi yazabilir mi

Endokrinoloji bölümü, kadın hastalıkları ve doğum bölümü, fiziksel tıp ve rehabilitasyon bölümü, ortopedi ve travmatoloji bölümü, iç hastalıkları bölümü uzmanlarınca rapor oluşturulabilir. Raporu bulunmayan hastalara bu bölümlerdeki uzman hekimler ilgili ilacı reçete yazabilir. Duphaston güncel fiyatı 117,78 TL‘dir. Ancak SGK bu ilacı karşılamaktadır. 28 TL olan ilaç farkını ödeyerek her eczaneden temin etmek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.