E-Nabiz

Ceftinex aile hekimi yazabilir mi

30.03.2022
Ceftinex aile hekimi yazabilir mi

Ceftinex ağız yolu ile alınan sarı renkli antibiyotik ilaç grubunda bulunan tedavi edici bir ilaçtır. Ceftinex genel olarak mikrobik hastalıklarda orta kulak iltihabında yüz kemiklerinde bulunan hava boşluklarının iltihabında, burun ve sinüs eti iltihabında bademcik iltihabında yutak ve farinks iltihabında ve bazı deri enfeksiyonlarının tedavilerinde kullanılmaktadır.

Ceftinex nedir? Ceftinex ne için kullanılır?

Ceftinex gerekli olmadığı zamanlarda gebelik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Ilaç antibiyotik bir ilaç olduğu için önce doktorunuza sonrasında eczacınıza danışarak kullanmanız gerekmektedir. Özellikle ceftinex in anne sütüne geçtiği ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle emziren annelerin ceftinex kullanması tavsiye edilmez. Ceftinex böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği rahatsızlıklarında da doktor kontrolünde kullanılabilmektedir.

Ceftinex aile hekimi yazabilir mi?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile Aile Hekimleri, antibiyotik ilaçlar dahil olmak üzere birçok ilacı reçete edebilmektedirler. Bu ilaçların dışında Aile Hekimleri birçok hastalığın tedavi ve teşhisini de yürütebilmektedirler. Bu ilaçların dışında raporlu ilcalarınızı da Aile Hekimleri raporlu ilaçlarınızın da reçetesini yazabilmektedirler.

Ceftinex antibiyotik ilaç grubuna dahil edildiği için Uzman Hekim tarafından reçete edilmektedir. Aile hekimleri Boğaz kulak bazı deri enfeksiyonlarında antibiyotik ilaçlar yazabilirler. Ancak ceftinex bazı mikrobiyal hastalıkların tedavilerinde reçete edildiği için uzman doktor tarafından teşhisi konulup reçete edilmesi gereken bir ilaçtır. Böyle durumlarda sizlerde Uzman Hekime muayene olarak tedavinizi yürütebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.