E-Nabiz

Aile hekimi mor reçete yazabilir mi

06.03.2022
Aile hekimi mor reçete yazabilir mi

Artık ilaç türlerine göre reçetelerin rengi farklılık göstermekte. İnsanlar da bu durumda bu farklı renkteki reçeteli aile hekimliklerinden alıp alamayacaklarını merak etmekte. Aile hekimlikleri her mahalle de bulunup kolayca ulaşılabildiği için sıklıkla tercih edilmekte. Peki Aile hekimi mor reçete yazabilir mi? Aile sağlığı merkezinden bu tür ilaçlar alınabilir mi?

Mor Reçete Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda getirilen bir düzenleme ile reçeteler farklı renkler ile tanımlanmaya başladı. İlaçlar çeşitlerine göre farklı renklere ayrıldı. Mor reçete de bu gruplardan birisi oldu. Mor reçete kan ilaçlarını içermektedir. Hematolojik ilaçların temini için mor reçete verilmektedir. Yanı kan ürünleri alınabilmesi için artık mor reçete yazılmaktadır. Bu tür farklı amaçlar için kullanılan ilaçlara da farklı renkte reçete verilmektedir.

Aile Hekimi Mor Reçete Yazabilir Mi?

Gerekli muayene ve tahlillerin ardından gerekli görülmesi durumunda aile hekimi mor reçeteli ilaç yazabilir. Hastane ortamlarında bu ilaçlar genellikle hastanenin kendi eczanesinden sağlanmaktadır. Eğer hastane eczanesinde yoksa bu durumda mor reçete yazarak eczanelerden almanızı sağlayabilirler. Aile sağlığı merkezlerinde de aile hekimimiz gerekli olan durumlarda bu tür ilaçlara başvurabilir veya sizi bir hastaneye yönlendirerek gerekli işlemleri orada tamamlamanızı sağlayabilir. Mor reçete ile satılan ilaçları aile hekimi yazabilir. Hatta tüm hekimler artık ilaçları bu kapsamda yazmalı ve elektronik olarak iletmelidir. Aile hekiminizden rahatlıkla renkli reçeteler kapsamında verilen ilaçları da temin edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.